04 Май 2024събота20:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо пчелите крепят живота на Земята

Гениалният Айнщайн казва, че ако те изчезнат, четири години по-късно ще изчезне и човечеството

/ брой: 32

visibility 4854

Пенка Исаева
 

Първата храна, която първобитният човек е открил, е медът, смятан от него и за дар от природата, и за лек. Оттогава до днес медът заема важно място в живота на всички народи, а ние дори честваме Деня на пчеларя на 10 февруари, когато Българската православна църква почита свети Харалампи, закрилник на пчеларите. Светецът бил епископ в Магнезия, Мала Азия (85-198 г.), като според преданието бил лечител, господар на болестите и чумата, но заради християнската си вяра бил посечен... на 113-годишна възраст!
Основната полза от пчеларството не е медът, както обикновено се изтъква, а опрашването на диворастящата и най-вече на културната растителност, което води до многократно повишаване на добивите. Всъщност следва да се подчертае, че медът в пчеларството е страничен продукт. Без опрашване би настъпил тотален глад на животни и хора и животът на планетата би бил застрашен. Неслучайно Алберт Айнщайн пророкува: "Ако всички пчели умрат, то хората ще могат да продължат да живеят само още четири години!"


                                                                  
Малко история

Смята се, че най-старите археологически доказателства за пчеларството са отпреди 7000 г., намерени са в Южен Анадол. Според археоложката Ева Крейн обаче хората започнали да добиват мед преди около 10 000 г., като тя се базира на открити пещерни рисунки в района на Валенсия, Испания.
В Месопотамия шумерите го смятали за божи дар и го наричали еликсир. В Египет използвали меда за сладкиши, подслаждали храната и напитките си, балсамирали с него телата на мъртвите фараони и на други знатни хора. В Индия и Китай пчеларството също било на почит, дори приготвяли специална напитка от мед и мляко за удължаване на живота. В Древна Гърция и по-късно в Римската империя хората използвали меда във всекидневието си не само като храна, но и като най-достъпното лекарство. В "Новия завет" се казва, че Йоан Кръстител живял дълго в пустинята на диета от... скакалци и мед.
Древните траки още от 5000-6000 г. пр. Хр. били опитни пчелари и отглеждали големи количества мед и восък - най-търсените стоки в древността. Според гръцките историци Тракия приличала на един огромен кошер и затова околните племена и народи се страхували да навлизат в земите на траките. Най-почитаната тракийска богиня била Бендида, пазителка на животните и пчелите.


И българите преди идването си на Балканския полуостров отглеждали пчели, а след идването им тук пчеларството се развило още повече, дори и до днес то процъфтява по българските земи, като нашият мед е един от най-търсените на международните пазари.
                                                        
В народната и съвременната медицина

Целебните качества на меда са познати от дълбока древност, траките го наричали "жива храна". Медът се усвоява лесно от човешкия организъм, доставя му енергия и различни биологично активни и хранителни вещества. Микроелементите в него са почти в същото съотношение, както в човешката кръв. Витамини В, В2, В6, В12, ензими, флавони, флавоноиди, ароматни съединения, фитохормони, органични киселини - млечна, лимонова, ябълчна, оксалова, декстрин, азотисти съединения - общо 435 вещества отреждат на меда важна роля за правилната функция на всички органи и системи на човешкото тяло. Но мед не трябва да се дава на кърмачета и деца до 1 г., на болни от диабет.
Всеки вид мед има различни целебни свойства: този от мащерка усилва храносмилането, лавандуловият помага при кашлица и болно гърло, липовият облекчава стомашни болки, предотвратява мигрена, лекува простудни заболявания, катари на дихателните пътища, туберкулоза, бронхиална астма, неврози, елховият се използва при заболявания на дихателните пътища, акациевият действа успокояващо и укрепващо, ментовият има болкоуспокояващо, кръвоспиращо и тонизиращо действие.
Прополисът се състои от растителни смоли, балсами, восък, етерични масла, желязо, микроелементите мед, цинк, манган, кобалт, примесени с цветен прашец, флавоноиди, секрет от слюнчените жлези на пчелите. В народната медицина се използва като биостимулатор, повишаващ физическата издръжливост и премахващ умората.
Благодарение на антивирусните, антитоксични и противовъзпалителни свойства прополисът намира все по-широко приложение при приготвяне на лечебни продукти. Той възстановява тъканите при изгаряния, измръзване, огнестрелни и следоперативни рани, поради което участва в състава на много възстановяващи мехлеми и мазила.
Пчелната отрова се използва за лекуване на бронхиална астма, радикулит, артрит, ревматизъм, хипертония, атеросклероза.
                                                                             

Три златни рецепти

      
+ Редовното приемане на мед по следната схема: по 1 ч. лъжичка 1 час преди закуска, 1 ч. лъжичка 2 часа след обяда и 1 ч. лъжичка след вечеря нормализира кръвното налягане, регулира храносмилането, намалява стомашните киселини. При възпаление на стомашната лигавица и червата медът се усвоява по-добре, разтворен в малко топла (но не гореща) вода.
+ Против бронхит: в 250 г мед се разбъркват 1 суп. лъжица счукани орехи и 1 ч. лъжичка нишадър. Приема се по 1 суп. лъжица сутрин на гладно до излекуване.
+ Против грип 3 пъти дневно се приема 1 суп. лъжица смес от равни количества мед, счукан чесън и ябълков оцет, докато трае болестта. През това време да се пие и по няколко пъти на ден топло мляко с 1 ч. лъжичка разтворен мед в него.

(Рецептите са от книгата на Цани Ганчев "Нещо по българската народна медицина", където е събрал и описал рецепти на български лечители от различни райони на страната)


Еликсир на красотата 

       
От древността жените използвали меда за разкрасителните си процедури. Самата Клеопатра взимала вана с прясно мляко и разтворен мед в него, за да запази кожата си млада и кадифена. Ето и осъвременената рецепта на Клеопатра: 250 г пчелен мед и една шепа морска сол се разтварят в 2 л топло мляко и се добавят във водата във ваната.
Съпругата на принц Уилям - Кейт Мидълтън, е дългогодишна привърженичка на медените терапии за кожа и ползва продукти на базата на пчелна основа, която задържа влагата на кожата.
Звездата от "Клетниците" Ан Хатауей използва спрей с екстракт от прополис за цялото тяло .
Друга холивудска звезда - Скарлет Йохансон, пък е избрала най-простия начин да извлече ползите от меда за своята красота - доверила се е на медените маски за лице. Ето рецептата на най-простата от тях: Смесват се 1 суп. лъжица мед с 3 суп. лъжици извара и 1 разбит на твърд сняг белтък. Сместа се нанася на плътен слой върху лицето и шията и след 15 мин. се отмива с топла вода.
                                                                                                              

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ