17 Юли 2025четвъртък19:43 ч.

Зеленски иска от ЕС натиск върху Русия

автор:Дума

visibility 1483

Новият президент на Украйна Владимир Зеленски се зарече да притисне Европа да засили натиска върху Русия, за да сложи край на войната в източните райони на страната, пише БГНЕС. Това стана при пристигането на Зеленски в Брюксел във вторник за първото си пътуване в чужбина в качеството на президент.

Бившият комик, който съкруши досегашния Петро Порошенко на изборите миналия месец, се срещна с шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за разговори и ще види ръководителя на НАТО Йенс Столтенберг по-късно през деня.

Пишейки на своята страница във Фейсбук, Зеленски посвещава своето пътуване на децата, хванати в капана на конфликта, които продължава с проруските сепаратисти в Източна Украйна.

Зеленски поднови призива си към Москва да помогне за прекратяване на войната, която според него е подложила на насилие десетки хиляди деца.

"Но призивите не са достатъчни. Ето защо срещите ми с европейските лидери ще започнат с въпрос: как можем заедно да окажем натиск върху агресора? Как можем да го принудим да работи за мир?", написа Зеленски.

"Сигурен съм, че заедно ще намерим решение. Може би не днес, но трябва да намерим такова, без да се проваляме."

Пристигайки в щаба на комисията, Зеленски се ръкува с Юнкер.

Избирането на Зеленски дойде като упрек към украинския елит, подхранван от гнева на обществото срещу войната и социалната несправедливост, а 41-годишният новак в политиката обеща да продължи с прозападния курс на бившата съветска държава.

ЕС и НАТО подкрепят Украйна в напрегната обстановка между нея и Русия, но също така казват, че Киев трябва да направи повече за преминаване през необходимите политически и икономически реформи.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ