19 Май 2024неделя17:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Живот ще има и след нас

Ресурсите днес са предостатъчни, най-голямата опасност пред човечеството е бедността

/ брой: 150

visibility 26

DW
Проф. Бьорн Ломборг,
Copenhagen Business School


През 1972 година към човечеството е отправено едно важно предупреждение: че скоро ще бъде сполетяно от голяма катастрофа заради прекомерния растеж. Паниката обаче се оказва напразна. Ресурсите и днес са предостатъчни.
Преди 40 години Римският клуб* оповестява доклад, наречен "Границите на растежа". В него съмненията в ефективността на икономическия растеж са обвързани със страха от настъпването на недостиг на ресурси. Според доклада един ден неизбежно ще се стигне до момента, в който голяма част от хората биха консумирали твърде много, което ще доведе до край на земята - най-вече заради замърсяването на околната среда. Съставителите на доклада виждат тогава единственото решение в стопирането на икономическия растеж, в ограничението на потреблението, масовото рециклиране на отпадъци и принуждаването на хората да раждат по-малко деца.
Посланието на Римския клуб е живо и днес, макар някои от прогнозите да са опровергани. Така например авторите на "Границите на растежа" предричат, че световните запаси от алуминий, мед, злато, олово, живак, земен газ, нефт, сребро, цинк, волфрам и калай ще бъдат изчерпани до 2013 година. Но ето, че това не се случи.

Защо днес живеем по-добре

Нещо повече - въпреки последните поскъпвания, като цяло цените на суровините са по-евтини отпреди 150 години. Благодарение на техническите нововъведения живакът в батериите, пломбите и термометрите можа да бъде заменен. Днес неговото потребление е спаднало с 98 процента, а до 2000 година цената му намаля с 90 процента. И още: от 1946-а насам медта, алуминият, желязото и цинкът далеч надхвърлят нуждите на потреблението. Всичко това бе възможно благодарение на откриването на допълнителни залежи и новите технологии за добив на тези метали.
По сходен начин стоят нещата и при нефта и земния газ - запасите и от двата вида гориво днес са значително по-мащабни, отколкото са били през 1970 г., макар изразходваните днес количества да са много по-големи. Само благодарение на шистовия газ през последните шест години потенциалните газови ресурси в Съединените щати са се увеличили двойно, а цената е спаднала наполовина.
Според Световния съвет по въпросите на климата през този век глобалният брутен вътрешен продукт на глава от населението ще се увеличи 14 пъти, а в развиващите се страни - 24 пъти. Излиза, че докладът "Границите на растежа" греши, тъй като авторите му не са отчели най-големия световен ресурс - иновативността на човека. Така например днес на разположение са достатъчно продукти за изхранването на населението. Междувременно от недохранване страдат по-малко от 16% от населението, а не 35% както през 1965 година. И макар да се твърди, че например пестицидите и другите подобни препарати тровят хората до смърт, от тяхното приложение в САЩ годишно умират около 20 души - несравнимо малко с ползата, която тези препарати носят, тъй като позволяват да се произвеждат евтини хранителни продукти в по-големи количества.

Границите на паниката

Фиксирането върху неизбежните световни заплахи отклонява вниманието от реалните опасности. А най-голямата от тях е бедността, която е една от най-честите причини за смърт. Решението е в икономическия растеж. Ако бедността бъде победена, повечето хора ще могат да избягват инфекциозните заболявания. В последните три десетилетия над 680 милиона китайци вече са се "освободили" от бедността, което превръща Китай в световен рекордьор по справянето с този проблем. Паралелно с това там е постигнато голямо подобрение в здравеопазването и продължителността на живота.
В четирите десетилетия, изминали от публикуването на "Границите на растежа" до днес, стана ясно, че имаме нужда от повече растеж, а не от по-малко. Нека да е ясно: разширяването на търговията би имало много по-благоприятен ефект от предпазливата назадничава политика, която се дължи на паниката.

*Римският клуб е неформална организация на учени, педагози, икономисти, индустриалци и държавни служители, създадена през 1968 г.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ