18 Май 2024събота20:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

„Калинка” от Африка командва науката у нас

МОМН сложило за шеф на Фонда за научни изследвания Рангел Гюров със звание от Ангола, без да е професор у нас

/ брой: 78

автор:Дума

visibility 1368

Рангел Гюров, оглавяващ Изпълнителния съвет на Националния фонд "Научни изследвания" в МОМН, не е ставал професор според законите на България и има само образователната и научна степен "доктор по". ДУМА и други медии писаха, че шефът на фонда, който трябва да е хабилитирано лице, се титулува, без да има право на това. Гюров е бил професор през 1991-1994 г. в... Ангола. Това става ясно от писмо, с което просветният министър Сергей Игнатов отговаря на запитване на Огнян Стоичков, председател на ресорната комисия в НС.
Към отговора на МОМН е приложена декларация от Кабинета за международен обмен на Анголския университет "Агуштино Нето", заверена от Външното министерство на Ангола на 3 август 1994 г. Тя гласи, че Гюров от 1991 г. и към тази дата е четял там лекции в категория професор-титуляр. В средата на 90-те години на ХХ век не сме имали с Ангола никакво споразумение за автоматично признаване на научните звания, нямаме и сега. Според юристи липсата на хабилитиране прави нелегитимно у нас ползването на такава титла от страна на Гюров и може да обезсили всички документи, подписвани от него в МОМН. Той се пише "професор" и в частния НБУ, където е шеф на департамент и където Игнатов бе ректор, преди да стане министър.
Според Закона за насърчаване на научните изследвания, научните членове на Изпълнителния съвет на НФНИ трябва да са професори или доценти. Рангел Гюров притежава законна диплома само за научна степен "доктор", придобита от него във ВАК през 1984 г. Нелегитимното ползване на титла "професор" може да направи нелегитимни всички документи, подписани от него в НФНИ, който разпределя държавните средства за научни проекти в страната. Такъв случай имаше вече в Стопанската академия в Свищов, където ректорът Величко Адамов се е подписвал незаконно с титла "професор", получена неотдавна в Румъния, заради което Игнатов нареди да се преиздадат стотици дипломи на завършилите този вуз.
Рангел Гюров е известен със скандалните си прогнози пред медиите от 2005 г. насам, че "до една година" предстои апокалиптично земетресение в София с детсетки хиляди жертви и че Родопите са пълни с диаманти, които ще донесат милиарди на България. И двете сензации бяха незабавно опровергани от учените - науката не може да предсказва кога ще се случат земетресения, нито пък в Родопите има диаманти.
В справка за себе си, публикувана от в. "Всеки ден", Гюров твърди, че е професор на "лигата на страните, говорещи португалски език". А също - че през 70-те и 80-те години "доказал" как съветски и български специалисти манипулират данните, за да не се проучва находище за шистов газ в Добруджа, и затова бил изпратен... в СССР. Там пък заявил, че "с комунизма е свъшено", за което бил отзован и уволнен у нас през 1984 г. като "загубил доверието на партията и държавата". През 1989 г. напуснал страната. Интересно е, че той се появява в... социалистическа тогава Ангола, където след разпадането на СССР от 1991 до 1995 г. се води гражданска война, спечелена от старите управляващи от социалистическо време. В интернет може да се прочете, че американската компания "Airscan" активно изпраща емисари от САЩ за охрана на нефтени установки в Ангола, а главният й клиент е компанията "Шеврон". Ангола е известна и с диамантените си находища.
Както ДУМА писа, за директор на дирекция "Наука" в МОМН пък Сергей Игнатов назначи преди около две седмици човек, който никога не се е занимавал с научната тематика, специалист е по външна търговия. Новият директор вече консумира първата си командировка - в Швейцария.           
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1067

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1104

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1200

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1074

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1288

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1231

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1172

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ