18 Май 2024събота20:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За 2012 година

169 млрд. лева достигнали дълговете между фирмите

Над 95 на сто от на предприятия от частния сектор, сочи анализ на БСК

/ брой: 53

автор:Дума

visibility 24

За разлика от останалите страни на ЕС България има малък държавен дълг - 18,5% от БВП през 2012 г., но огромен и непрекъснато нарастващ от 2005 г. насам корпоративен дълг - 21,7% от БВП, което блокира растежа на икономиката. Това заяви заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев.
Колев представи изследване на камарата за задълженията на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката за 2012 година. Несигурност в икономиката, нарастване на задълженията на бизнеса, декапитализирани фирми и замръзнала инвестиционна активност бележат годината. Общият размер на задълженията, или на т.нар коорпоративен дълг за 2012 г. достига 169 млрд. лв., посочи Колев. Около 113 млрд. лв. от тези пари (67%) са междуфирмени задължения. Отрицателното в този показател е, че парите, които фирмите си дължат помежду си, са с 5,6 млрд. лева повече от дължимите през 2011 г., а изводът е, че финансовото положение на по-голямата част от предприятията остава влошено. Според БСК колкото повече работи една икономика, толкова повече са и задълженията на бизнеса. Ако една икономика обаче не работи, тези задължения няма да се разплащат, както се получава у нас през посочената година.
Основната част от задълженията - 95,4 на сто, са на предприятията от частния сектор, а БСК съзира в това голямата тежест на икономическата криза, която пада основно върху частния бизнес. 7,8 млрд. лева пък са задълженията на фирмите от обществения сектор в началото на предходната 2013 г.
В последните месеци на 2012 г. задълженията на фирмите са били с 62 на сто по-големи от собствения им капитал, което говори за декапитализация. Притеснителен показател е, че приходите на фирмите изостават от размера на задълженията им, което говори, че те не могат да погасяват кредитите си.
За замръзналата инвестиционна активност през периода говори и спадът на дългосрочните кредити на фирмите, които в момента предпочитат да вземат пари назаем за малко време и да погасят временни задължения. 30,5 млрд. лева са дългосрочните кредити на бизнеса през 2012 г., а размерът на краткосрочните дългове е около 17 млрд. лева.
Най-голямата задлъжнялост през изследвания период е към финансовите институции - 28,7 на сто, следвана от тази към предприятията - 24 на сто, и към доставчиците - 18,5 на сто. Енергетиката и търговията трупат най-много задължения, съответно 3,23 млрд. лв. и 4,08 млрд. лв. Металургията, добивната и химическата промишленост пък могат да се похвалят с намаляване на задълженията.
От БСК обръщат внимание на това, че задълженията към работниците имат незначителен дял от общия размер на задълженията и възлизат на около 2 млрд. лева. Това представлява едва 1% от всички задължения на бизнеса. С 54 млн. лева са се увеличили задълженията за осигуровки, а данъчните дължими суми са с 300 млн. лева повече от тези в края на 2011-та.
Все пак БСК са положително настроени за резултатите на задлъжнялостта през изминалата 2013 и настоящата 2014 г., а именно подобряване на финансовото състояние и намаляване на задлъжнялостта. Прогнозата за 2013 г. е, че се обръща тенденцията в индустриалното, в промишленото производство, което нараства и което нямахме през последните 2 г., подчерта Колев. Ще нарасне малко и БВП. Има значително увеличение на износа за ЕС. Продължава обаче спадът в строителството и нарастват случаите с фактическа неплатежоспособност.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ