14 Юли 2025понеделник13:46 ч.

БДС за храните си остана химера

/ брой: 280

автор:Йонко Бонов

visibility 1601

Казват, че всеки ефрейтор пази в раницата си маршалски жезъл. Похвално дръзновение. Обезпокоително е, когато маршалът се окаже с манталитет на ефрейтор.
Преди малко повече от две години държавни и неправителствени организации се споразумяха за въвеждането на български държавни стандарти при млечните и месните произведения. Срещата беше по инициатива на премиера Борисов. Днес се вижда, че това е поредната зациклила инициатива на самонадеяния генерал, който под парадните лампази къта ефрейторските си нашивки. Само че командите му остават неприложими на практика. И въвеждането на БДС за хранителните продукти удари на камък. Пазарът е залят от продукти, които се наричат сирене и кашкавал, чийто състав няма нищо общо с тези изделия. От браншовите организации в млечния сектор очевидно нямат особен интерес да следват стандарта, оправдавайки се, че процедурата по кандидатстване за него е тромава и бюрократична и отнема повече от половин година. Летвата на въведения Български държавен стандарт очевидно е непосилна за мнозина от частните млекопроизводители. Неговите изисквания за тях са лишен от прагматичност идеал. Та нали, ако не "обогатяват" продукцията си с нитрати и консерванти, тя ще се разваля бързо и ще търпят загуби.
В самото определение "държавен стандарт" обаче е заложено условието, че той може да бъде утвърден и наложен, ако съществува стабилна държава, която има власт да контролира правилата в икономиката. Нашата държава отдавна е лишена от такава сила. Премиерът Борисов и неговият земеделски министър Мирослав Найденов, който подписа стандарта за производство на млечни и месни продукти, преди да зинат за поредния залък, непосилен за устата им, трябваше да си дадат сметка, че е редно преди всичко да подобрят влиянието на държавата, за да бъде повишено качеството изобщо на стопанския живот в страната. Безславният опит за въвеждане на БДС в условия на "пазарна" икономика, развиваща се без пазарни правила, само потвърди печалната истина, че държавата няма лостове и механизми, с които да влияе на качественото производство на храни.
Българският държавен стандарт се прилагаше върху цялата икономика, но при социализма, когато държавната форма на собственост беше в силата си, а произвежданите блага бяха за благото на народа, а не в интерес на частници.
Поредното доказателство за несполучливия опит на ГЕРБ да "открадне" социалистическия БДС е прокрадналото се предложение на организациите от млечния сектор БДС за млечни продукти да бъде заменен от браншови стандарти. Ако това наистина се приеме, ще бъде поредното доказателство за безсилието на държавата пред своеволията на частните производители. За тяхното лекомислие и некомпетентност. Силен Български държавен стандарт е непосилна химера за слабата ни държава.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ