29 Март 2024петък15:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бламът на един министър

/ брой: 234

автор:Велко Вълканов

visibility 1780

Министърът е Сергей Игнатов. Бламът e от Конституционния съд.
С решение номер 11 от 5 октомври т.г. Конституционният съд обяви почти половината от разпоредбите на Закона за развитието на академичния състав за изцяло или частично  противоконституционни. Предложеният от Сергей Игнатов закон е буквално сринат. Извадени са от действие редица разпоредби, без които законът изобщо не може да бъде прилаган.
Носещата част на закона са разпоредбите, които се отнасят до развитието на академичния  състав. Но тъкмо развитието на академичния състав става невъзможно, доколкото тъкмо разпоредбите, които се отнасят до него, са отпаднали от закона.  Отпадна например чл. 1, ал.3, съгласно който "Конкретните условия и ред за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности се определят със съответните правилници на висшите училища и научните организации при спазване на единните държавни изисквания". Пита се, след като този текст отпада, кой и как ще  определя конкретните условия за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности?  
Отпадат и разпоредбите, които определят реда на работа на научното жури, което ще оценява дисертационните трудове и кандидатите за академични длъжности. Това са разпоредбите на чл. 4, ал.3, съгласно които "Журито провежда своите заседания при условия и по ред, определени с правилниците на висшите училища и научните организации. На първото заседание журито избира един от членовете си за председател и проверява и изпълнението на процедурните изисквания. Решенията на журито и на съответния съвет се вземат с явно гласуване и обикновено мнозинство". Отпада и разпоредбата на чл.12, ал.3: "Журито провежда своите заседания при условия и по ред, определени с правилниците на висшите училища и научните организации. На първото заседание журито избира един от членовете си за председател и проверява и изпълнението на процедурните изисквания. Решенията на журито и на съответния съвет се вземат с явно гласуване и обикновено мнозинство."
След като няма жури, няма естествено да има и никаква дейност по развитието на академичния състав. Блокадата е пълна. Научното развитие спира, започва разпадането на научните кадри и структури. И малкото хора, които имаме в научните учреждения, и те ще избягат в чужбина, където, както може да се предполага, науката няма да се управлява от министри като Сергей Игнатов.
От закона отпадат и разпоредбите, определящи условията, при които следва да се заемат академичните длъжности. Това са разпоредбите на чл. 15, ал. 2, чл. 18, ал.2, чл.26, ал.1 и чл. 29, ал.1. Има, както разбираме, свободни академични длъжности, но те няма да могат да се заемат, защото не е определен редът, по който те ще трябва да се заемат. Отново блокада в развитието на академичния състав. Съдейства за  блокадата отпадането и на редица други текстове от закона. Това в частност са & 2, & 3, & 7, &  9, ал.2, и & 10 от допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на закона.
Създадената в областта на науката правна обстановка води до тежки политически изводи. Тя издава пълна некомпетентност на органите, които управляват нещастната българска наука: Народното събрание, Министерският съвет, Министерството на  образованието, младежта и науката. За да може да се надява на развитие, науката в нашата страна  трябва да се освободи от дълбоко противопоказания за нея управленски екип. Той я държи в мъртва, задушаваща я хватка.
В близък план обаче стои задачата да преодолеем възникналата с решението на Конституционния съд конкретна правна ситуация в областта на българската наука.  
Възможни са, общо взето, следните две  решения. Първото възможно решение е приемането в  най-кратък срок на закон, който да запълни каверните, възникнали в Закона за развитието на академичния състав. Такъв закон може да внесе Министерският съвет, но такъв закон могат да внесат и отделните народни представители. Целесъобразно е при парламентарната група на БСП да се създаде експертна група от български учени, които заедно с народни представители от БСП да изработят или нов закон, или само отделни разпоредби към Закона за развитието на академичния състав, които да го приведат в състоянието на работещ закон.
Второто възможно решение е отмяната на Закона за развитието на академичния състав и заедно с това - възстановяването на действието на законите, отменени с приемането на този закон. Заварената от Закона за развитието на академичния състав правна уредба трябва да се запази до приемането, без да се бърза, на нов, съответен на  действителните потребности на науката закон. Ще си позволя да кажа, че според мен това би било по-правилното решение.
Във всички случаи не бива да се отмине въпросът за съдбата на този тъй злополучен министър на образованието, младежта и науката. Пред цялата наша общественост Сергей Игнатов получи оглушителна плесница. Ако има достойнство, човекът, получил такава плесница, още на другия ден си подава оставката.
Имате ли достойнството да си подадете оставката, министър Игнатов?
 
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ