20 Май 2024понеделник12:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Богатий с парите, учений - с ума...

/ брой: 284

автор:Велиана Христова

visibility 169

Във вчерашните си броеве вацовските вестници, пардон - изданията на Любо Павлов, съобщават, че асоциацията "Българска книга" е наградила с "Бронзов лъв" поредицата на КК "Труд" и БАН "Голяма енциклопедия на България" - за издателски проект с най-голяма обществена значимост. Вярно е, че това е "първият хартиен епос за съвременна България", вярно е, че изданието е уникално. Вярно е също, че е издадено от КК "Труд", при това - бързо и прекрасно. Вярно е също, че рекламата, която направиха изданията, свърши работа, та поредицата да има "огромен отзвук, какъвто отдавна не е предизвиквала друга книга или поредица". Но - дотук.
Защото въпросната енциклопедия нито е дело на издателите, нито е първата подобна поредица, нито е тяхна заслуга, нито идеята е дошла от колегата Никола Кицевски. Енциклопедията за България е плод на труда на поколения български учени, за които в дописките вчера няма... ни дума. Създателите на този уникален епос просто ги няма. Това е. И то се нарича непочтеност.  
Чудесно е, че еди-какви си красиви думи бил казал зам.-министър на културата, радващо е, че управителят на "Труд" г-н Чолаков се мъдри с наградата на Панаира на книгата. Обаче. Кой български читател разбра, че това е издание на научно-информационния център "Българска енциклопедия" при БАН - единствената институция, която издава енциклопедии у нас? И е издала много десетки уникални енциклопедии досега в годините. Кой разбра, че главен редактор на тази енциклопедия е акад. Васил Гюзелев и заместник му е чл.-кор Елка Бакалова? Колко българи узнаха, че в редколегията на този грандиозен научен труд са академиците Антон Дончев, Васил Големански, Евгений Головински, Чудомир Големинов, доц. Нено Димов? Че за илюстрациите е помогнал акад. Светлин Русев, а самите текстове и статии в изданието са дело на над 50 автори, съставители, консултанти. Колосален труд на наистина големи български учени - събран в 12 тома с над 12 500 статии и още толкова илюстрации, общо 4800 страници справочна информация. Отрадно е, похвално е, че в България някой с пари е решил да вложи средства за издаването на това родолюбиво дело. Както е казано по възрожденско време: "богатий с парите, учений - с ума". Но никак не е отрадно, когато за пореден път учените са избутани някъде в ъгъла или зад кулисите, а друг се кипри еднолично с лаврите им. А трябваше да оцени това, че голямата наука е поверила себе си в ръцете му.   
Колкото до "никога досега", "за пръв път" и "уникално", ще напомним само, че светът не започва от днес и че последният 7-ми том на предишното издание на енциклопедия "България" видя бял свят през 1997 г. Новото 12-томно издание сега не се точи 18 години заради липса на пари, като предишното, и това наистина е заслуга на КК "Труд". Но, хора, това ново издание има посвещение - учените са го нарочили за 1330-та годишнина от създаването на държавата България и за 142-та годишнина от основаването на БАН. Търговската реклама е хубаво, атрактивно и печелившо нещо в днешното пазарно време. Но все пак поне малко уважение към знанието и към умовете на България дължим всички ние.
Дори само за това, че ако не е техният труд, ние няма да има с какво да търгуваме...    

 

Не трябва да има поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 92

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 80

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ