13 Юни 2024четвъртък09:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 261

автор:Дума

visibility 93

1630 - умира Йохан Кеплер, немски математик, астроном и астролог (р. 1571 г.). Ключова фигура в Научната революция през ХVI-ХVII в. Най-известен е със своите закони за движението на планетите, наречени на негово име. Определят го като "първия теоретичен астрофизик" или като "последния научен астролог". Има голям принос и в оптиката. Известен е и като конструктор на телескоп - т.нар. далекогледна тръба на Кеплер, която се състои от две двойноизпъкнали лещи.

1670 - умира Ян Коменски, чешки мислител и педагог (р. 1592 г.). Родоначалник на съвременната педагогика. 28 март, рожденият ден на Ян Коменски, се чества в Чехия и Словакия като Ден на учителя. ЮНЕСКО връчва медал на негово име - едно от най-престижните международни отличия в областта на педагогиката и образователните технологии.

1819 - умира Даниъл Ръдърфорд, шотландски химик (р. 1749 г.). Учи в университета в Единбург, където неговият баща е професор по медицина. Като студент открива азота през 1772 г. и описва кислорода, или жизненоважния въздух, както той го нарича, през 1778 г.

1881 - умира Кольо Фичето, архитект от епохата на Възраждането (р. 1800 г.). Рожденото му име е Никола Иванович Фичев. Един от основателите на църковната и гражданската архитектура. Като майстор строи църквите "Св. Никола" в Търново, "Св. Димитър" в Килифаревския манастир, "Св. Богородица" в Търново, "Свети Николай" в Дряново, както и Беленския мост, Ловешкия покрит мост (на снимката), Конака в Търново и др.

1917 - умира Емил Дюркем, френски социолог (р. 1858 г.). Трудът му "Правилата на социологическия метод" от 1895 г. за пръв път дефинира принципите и целите на науката социология. Пише основните си научни трудове в периода 1890-1915 г., в културно-историческия контекст на Третата Френска република. Това е бурно време с несигурен политически климат, който прави Дюркем чувствителен към проблемите на едно разделено общество в процес на промяна.

1976 - умира Жан Габен, френски актьор (р. 1904 г.). Рожденото му име е Жан-Алексис Монкорже. Още няма 12, когато тръгва по стъпките на родителите си артисти и взима псевдонима на баща си - Габен. Става звезда на мюзикхола и оперетата, включително и знаменития "Мулен-Руж". Сред най-известните ленти с негово участие са "На дъното", "Човекът-звяр", "Великата илюзия", "Кеят на мъглите", "Денят се ражда", "Сицилианският клан", "Двама мъже в града", "Светата година".

1988 - осъществен е единственият полет на космическата совалка "Буран". "Снежна буря" е космически кораб за многократно използване, създаден в СССР в средата на 80-те години на ХХ в. Изстрелян е в орбита с помощта на ракетата-носител "Енергия", без екипаж на борда - корабът се управлява от земята. "Буран" обикаля Земята два пъти за 206-минутен полет. След разпадането на СССР проектът първоначално е замразен, а към 1993-а - прекратен. "Буран" е унищожен през 2002 г. при инцидент с хангара, в който е съхраняван.

1990 - НРБ е преименувана на Република България. На тази дата VII Велико народно събрание променя името на държавата. Народна република България е официалното име на страната от 15 септември 1946 г. до 15 ноември 1990 г.

Над 6 млн. тона ще е зърнената реколта

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 109

Ремонти запушват Дунав мост край Русе за 2 години

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 109

Внасяме ударно мляко от Румъния

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 109

"Булгаргаз" предложи по-евтин газ за юли

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 109

ООН одобри плана на САЩ за примирие

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 109

Френската левица се обединява

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 109

Шолц увещава бизнеса да инвестира в Украйна

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 109

Все още има съпротива срещу България в Шенген

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 109

Евро 2024 чука на вратата

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 109

Спиралата от кризи ще се задълбочава

visibility 562

/ брой: 109

Дежурният Сатана

автор:Мартин Карбовски

visibility 595

/ брой: 109

Нелепи еврофасони

visibility 547

/ брой: 109

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ