26 Април 2024петък15:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Формулата за катастрофата е отдавна известна

Министър Дянков залага адска машина под бъдещето на България

/ брой: 133

автор:Чавдар Николов

visibility 1255

    Последствията от фанатичното изповядване на идеологии в човешката история са разнообразно негативни и с многовековна традиция. Хора са горени на клада, духовно репресирани, физически малтретирани, изпращани в лагери, индивидуално "ликвидирани" и масово унищожавани с примитивни и индустриални методи. На икономическо опустошение са подлагани цветущи страни и това пропагандно е представяно за невиждан в историята стопански прогрес.
Разгръщаме мемоарите на съветския лидер Никита Хрушчов и наред с непоколебимата вяра в "светлото бъдеще" намираме в тях любопитни констатации, че неговото лично благосъстояние като работник в царска Русия е било значително по-добро от това като първи партиен ръководител на град Москва. Не по-малко информативни за внимателния читател, обаче не и за самия автор, са страниците с наблюденията му, отнасящи се до новата икономическа политика от 20-те години на миналия век. Благодарение на незабравените пазарни навици на населението тогава съветската икономика се възстановява и дори надминава нивото си от 1913 година. След което, въпреки здравата логика, следва идеологически мотивиран отказ от пазара, колективизация на селското стопанство, индустриализация, милитаризация и пр.
    Показателни са също откровенията на Хрушчов, посветени на т.нар. кадрови подбор в СССР през 20-те и 30-те години на миналия век. Практически всички ключови позиции в държавата по това време се заемат от лица с "работническо-селски произход". Авторът открито пише за недоверието и неприязънта, с които се е гледало на интелигенцията във всички социални сфери. Световнопризнатият изобретател в областта на заваряването академик Патон е рядко изключение, само потвърждаващо правилото за "правилните биографии" в галерията от "апаратни" образи в книгата.
    По този начин за страничния непредубеден анализатор ясно се очертава формулата, обусловила обществената катастрофа през 30-те и началото на 40-те години в Съветския съюз, последствията от която не са отстранени и преодолени и до днес. А тя е: фанатично следвана идеология плюс прослойка от необразовани, а още по-точно казано,

прости хора на власт

Наскоро вицепремиерът Симеон Дянков за пореден път демонстрира незавидни импровизационни възможности, заявявайки в предаването "Панорама" на БНТ, че за него съществувала само една истина, към която неотклонно се придържал. Подобно изявление в постмодерното общество се явява най-малкото странно от философска гледна точка. Скуката на абсолютното неопровержимо познание, доминирала "източната част от света", през близкото минало отдавна би трябвало да е останала в същото това минало. Освен, както се оказва, за лица, усвоили само един учебник, аналогичен по догматичност на Сталиновия "Кратък курс по история на ВКП(б)", и прехвърлили в превърната форма в днешния ден вчерашните навици за сляпо следване на непогрешими установки, повели и предначертания.
Но нека да оставим настрана философската мъгла, в която безизходно се самонабута финансовият министър и да се опитаме да разберем какво фактически ни каза той в телевизионното си изявление. Тълкуването на Дянковите слова може да бъде само еднозначно, което впрочем в случая говори и за съответстващи интелектуално личностни качества. А имено, че той познава и следва само една икономическа политика. Една и съща за криза, досущ същата за стагнация, съвсем същата и за времена на икономически подем. Което пък от своя страна е в пълен дисонанс със съвременното икономическо мислене, включително с онова, увенчано с Нобелови награди като тези за господата Стиглиц и Кругман.
Провалената Дянкова теза от 2009 година за "върховен държавен приоритет - уравновесен бюджет" бива подета на нов глас и понастоящем се нарича "фискален борд". Както се казва, нищо старо не е забравено, нищо ново не е научено.
Защото, както отвсякъде личи, няма как субективно и обективно да се случи нещо различно.
Територията за експеримента е определена. Послушните изпълнителите са назначени. Опозицията в печата е ограничена до и дори под допустимия минимум, по електронните медии тя е практически елиминирана. Остава нещата през следващите години да се случат и впоследствие някъде да си направят подобаващите изводи. Всичкото обаче за наша сметка! Още Бисмарк беше казал за социализма, че би трябвало да се приложи в страна, за която да не ти е жал. Както от западна гледна точка исторически стана и поуките бяха извлечени. На наши разноски, естествено.
Днешната ситуация в България би могла образно да се опише като

"Титаник", който обречено отплава

 от Лондон, отбива се в Саутхемптън и по план се отправя към Ню Йорк. На практика - към дъното. За да се превърне в специфичен паметник на човешката глупава самонадеяност, грандомания и непремислено високорисково експериментаторство.   
    Фискалният борд, за който у нас умишлено се води вяла и приглушена дискусия, е решение от съдбоносен, фатален характер. То връзва ръцете на всяко бъдещо правителство да конципира и да осъществи каквато и да е антикризисна политика. Журналистът Бойко Василев ме изпревари с коментара, че посредством фискалния борд Симеон Дянков иска да управлява дори когато вече не е на власт. А въпросното управление, както всички се уверихме, понасяйки ударите на настоящата рецесия в несмекчен вид, е равносилно на тежки и разрушителни изпитания за българското общество. Естествената граница на разрушението е пълното разрушение.
Когато умишлено се блокират защитни механизми като бюджетния дефицит, подоходните данъци и брутната задлъжнялост, респективният социален експеримент започва много да наподобява елиминирането на "бушоните" в Чернобилската атомна централа, довело впоследствие до неуправляемост на реактора и взрив.
    В текста по-горе стана вече дума за четенето на учебници. През годините нееднократно съм иронизирал бившия премиер г-н Иван Костов, наричайки възгледите му "политикономия на социализма наобратно". В казуса "фискален борд" обаче трябва да се признае, че за разлика от стандартно моноучебникарски промития неолиберал г-н Мартин Димитров, Иван Костов бързо налучка по-правилните координати и се обяви твърдо против. Защо и как?
    Разликата, изглежда, все пак е в дозата чувство за реалност. А именно това чувство, което, иначе изразено в конкретни действия, се нарича прагматизъм, и което прави 

нетънката разлика между фанатика и разумния

макар и балкански по нашите ширини, държавник. Последният задължително текущо ползва и осмисля т.нар. обратна информация, отчитаща обществените реакции и фактическите последствия от провежданата една или друга правителствена икономическа и социална политика.
Особено коварното на Дянковия актуален замисъл, наречен фискален борд, е че поради все пак подобряващата се световна конюнктура, която не може постепенно да не се отрази и у нас, драконовските фискални ограничения биха могли да покажат своята остра неадекватност в относително по-отдалечено бъдеще, при настъпването на нови стопански турбуленции. Следователно, фискалният борд се явява адска машина с часовников механизъм, която ще започне неумолимо да цъка и отброява секундите, минутите, часовете, месеците и годините до "момента Х".
Кога точно ще настъпи този момент и машината ще се самозадейства не подлежи на предварително прогнозиране. Но пък, че със сигурност ще се задейства не подлежи на никакво съмнение.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 269

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 255

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 223

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 244

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ