23 Ноември 2025неделя04:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

От редактора

Гавра с паметта на Будителите

/ брой: 256

автор:Борис Данков

visibility 2974

Това, че Вежди Рашидов е способен на всичко, го знаем отдавна. Загриженият за националната ни идентичност любимец (и слагач) на Бойко Борисов го е доказвал неведнъж. Но този път, в навечерието на Деня на народните будители, самозваният "реформатор" на българската култура не само надмина себе си, но хвърли в смут дори негово превъзходителство посланика на САЩ Джейм Уорлик - който, макар и известен със своята безпардонност, трябваше престорено да се прави на изненадан, че е обявен за наш... национален будител.
Доколкото ни е известно, наградата "Златен век" се присъжда от МК за изключителен принос към българската култура и за развитие на културното сътрудничество. Едва ли може да се оспори правото да я получат наградените в навечерието на 1 ноември т.г. български творци и интелектуалци. Безспорна е и заслугата на испанския посланик г-н Хорхе Фуентес, не само заради активното присъствие у нас на Испанския институт "Мигел де Сервантес".
Но за какъв "изключителен" принос към българската култура и за какво "сътрудничество" Вежди връчи "Златен век" на Джеймс Уорлик? Заради това, че той "изигра себе си" в "Стъклен дом" или за неговите самодейни кънтри импровизации?... А може би за тъпите USA-сериали, с които ни заливат електронните ни медии; за пошлите реалитита по американски образец или за безвкусната макдоналдизация, която е на път да превземе националната ни кухня? А защо не - за наглата и нескончаема намеса на посланик Уорлик във вътрешните работи на страната ни?...
Казват, че "Златен век" е отишъл при норвежкия посланик Тове Скарстейн, защото Норвегия е страната, която "раздава" Нобеловите награди за мир. А пък Вежди вече виждал в съня си "новия Стамболов", окичен с лаврите на този приз.
Каквато и да е истината- скандално е награда, свързана с Деня на народните ни будители, да се използва за подобни политически водевили и съмнителни "хесапи". Това е подигравка с нашите възрожденци, гавра с националната ни памет.

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 8118

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 6095

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 6085

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 6339

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 6302

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 6176

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 6205

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 5360

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 6774

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 3935

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 7436

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ