07 Май 2024вторник09:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Година на референдум за Обама

/ брой: 4

visibility 37

Андрей Федяшин
РИА "Новости"

В началото на януари Америка пое най-сетне по дългия път, който ще приключи на 6 ноември с президентски избори. Всички досегашни събития - регистрацията на кандидатите, телевизионните дебати на местно равнище, са само прелюдии. Сериозното започна в щата Айова, където на 3 януари стартира щафетата от първични избори и събрания на активисти на Републиканската партия. Те ще покажат кой от претендентите за републиканската номинация е достоен (и може) да надвие Барак Обама.
Кой ще е победителят? Засега никой не се наема точно да предскаже изхода от изборите. Всичко ще зависи от състоянието на икономиката - дали ще се оправя, или ще спадне отново, от безработицата, от това кого ще изправят републиканците срещу Обама. Според някои прогнози шансовете на Обама да спечели са 50 на 50. Други твърдят, че са 55 на 45, тъй като републиканците нямат силна фигура, нито ясна програма за действия в икономиката. Залозите носят по-малък риск, отколкото за някой републиканец, независимо кой. Трети предричат победа за републиканците с малка преднина.
Демократите няма да правят първични избори т.г. Имат си вече Обама, който ще се бори за втори мандат и това му дава безспорни предимства: няма нужда да хаби сили в сблъсъци със съпартийци и може да се грижи за постиженията на своята администрация. През 2008 г. борбата за партийната номинация между Обама и Хилари Клинтън продължи чак до конгреса на демократите и едва не им докара беля. И ако в Америка не управляваше втръсналият на всички Джордж У.Буш, а републиканците не бяха се спрели на престарелия Джон Маккейн, не се знае как би приключило това упражнение. Обама започва активно да използва своя "административен ресурс". В година на избори обиколките из страната на всички действащи и тръгнали към преизбиране държавни глави неизменно нарастват в пъти. Предстоящите избори са твърде специални за Обама. Те са референдум за четиригодишното му управление. А моментът е крайно неподходящ за такъв референдум. Ако американците бяха малко по-търпеливи и малко по-отстъпчиви - на Обама щеше да му е в кърпа вързан втори мандат в Белия дом.
На Обама наистина доста му "провървя". През 2008 г. той наследи от Буш две войни - в Афганистан и в Ирак, невиждана още от 20-те финансова и икономическа криза, непреодолим с никакви бързи и безболезнени средства проблем с колосалния държавен дълг и бюджетния дефицит, затвори с изтезания в Гуантанамо. На това отгоре пламна арабският свят, а в най-важния близкоизточен съюзник - Израел, се настани възможно най-консервативна администрация. Пак добре, че изборният резултат не се влияе от международната политика - оставяме настрана ситуацията в Ирак и Афганистан, един почти вътрешен въпрос за американците. Обама обеща да скъси пътя до мира в Близкия изток - и не го скъси, обеща "рестартиране" на отношенията с Русия, но прословутото копче отдавна е "заяло". Така и не си отработи Нобеловата награда, получена като аванс през 2009 г. Европа - главно в лицето на Германия, пренебрегва постоянните му призиви да реши проблема с еврото, като изплати изцяло дълговете на закъсалите държави от ЕС.
Но ако си припомним какво наследство завари Обама, трябва да признаем, че първият му президентски мандат всъщност бе твърде успешен. При всичкия мащаб на кризата (пак наследена), връхлетяла страната през 2008 г., нещата все пак не стигнаха до икономически и банков колапс. Благодарение на Обама. През управлението му бе одобрен пакет от мерки за насърчаване на икономиката, достигащ почти $800 млрд. Спасени бяха от пълен крах водещи автопроизводителни компании и банки в САЩ. Накрая, през мандата му започнаха невиждани досега реформи на куцащата система за медицинско обслужване, стабилизирани бяха строги механизми за регулиране на финансовия пазар с цел да не се допусне повторна банкова криза. И пак по негово време Америка ликвидира Осама бен Ладен.
Електоратът не се трогва много от минали неща - от всички мъки на президента, от грандиозния характер на финансовата реанимация, на замислите и преодолените проблеми. Душата на избирателя се вкоравява от онова, което не върви и може да тръгне още по-зле. Щом "гущерите" в джоба на американците се топят, те губят усет за чуждите проблеми. Особено пък за президентските. Дали Америка ще избере Обама отново? Напълно е възможно. Американците са хора нетърпеливи, то се знае. Но тази черта от характера им ще се отрази еднакво и върху Обама, и върху претендентите републиканци. Последните се боричкат помежду си, усилено хулят президента и си разменят крошета. В полето на републиканците са останали осмина основни претенденти. Това са бившият председател на камарата на представителите в Конгреса Нют Гингрич, бившият посланик на САЩ в Сингапур и Китай и някогашен губернатор на щат Юта Джон Хънтсман, бившият губернатор на Ню Мексико Гери Джонсън, губернаторът на Тексас Рик Пери, ексгубернаторът на Масачузетс Мит Ромни, конгресменката Мишел Бакман, бившият сенатор от Пенсилвания Рик Санторъм и конгресменът Рон Пол.
Кой от тях ще надвие? Не е трудно за предвиждане, а направо е невъзможно. За момента Ромни е взел преднина, а зад гърба му се мяркат Гингрич и Рон Пол, които си разменят местата. Още през лятото Гингрич едва не се провали след серия непредпазливи изказвания. След тези тримата се нареждат с променливи шансове и всички останали. Говори се, че най-много шансове да спечели републиканската номинация има Ромни. И че дори е възможно да покани Гингрич за партньор в кандидатския тандем. Първият е смятан за умерен, вторият за консерватор. И те взаимно ще се балансират. Айова не внесе яснота в нещата, макар да подреди кандидатите "по височина".
Да определим съперника на Обама въз основа на резултата от Айова е все едно да гадаем за бъдещата професия на някой първолак. Най-вероятно ще трябва да изчакаме "супервторника" в началото на март, когато ще има първични избори в 10 щата едновременно. Междувременно Обама бавно, но сигурно започва да трупа точки в рейтингите. Тези рейтинги отразяват и общите нагласи в Америка, отношението й към минали, сегашни и бъдещи събития, нейните очаквания и надежди. Както сочат последните анкети, "акциите" на Обама, спаднали през лятото на 40%, а в началото на декември на 41%, към самия край на годината са поскъпнали до ниво 46 и дори 49 на сто. Това естествено не му гарантира второ пришествие в Белия дом, но тенденцията засега явно е положителна.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2053

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2008

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1816

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2123

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2351

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1939

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2199

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2148

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ