03 Май 2024петък18:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изчерпана философия

/ брой: 221

автор:Евгени Гаврилов

visibility 971

Напоследък министърът на финансите Владислав Горанов ражда идея след идея. Първо предложи на общините да вдигнат местните данъци, след това го осени и друга мисъл - кметовете да въведат подоходен данък. А от години кметове настояват държавата да преотстъпва на общините 2% от данъка върху доходите. Горанов обаче бе категорично против, защото така богатите общини щели да станат още по-богати. Сега запя друга песен. Спокойно, всички тези идеи са само поредното празнодумие, нали от ГЕРБ многократно са заявявали, че докато те са на власт, няма да има никакви промени в данъчната система. Макар че сегашната философия на тази система е изчерпана. От дебатите за бюджет 2020 се вижда, че отново ни предлагат данъчна козметика, а не необходимата данъчна революция, която за България трябва да има два основни елемента - въвеждане на прогресивно подоходно облагане и диференцирана ставка на ДДС. Нищо подобно пак няма да се случи. 

У нас ДДС осигурява повече от половината от данъчните приходи, а за сметка на това на преките данъци се падат само около 20%. Събирането на преките данъци обаче е относително по-трудно и вероятно това е една от причините, поради която ведомството на Влади, търсейки комфорт в своята работа, не проявява каквото и да било желание да преразгледа данъчната система. По приблизителни оценки през последните 10 години държавата е подарила на капитала чрез данъчната система 30 млрд. лева и е ощетила със също толкова трудовите хора, малкия и средния бизнес, интелигенцията и пенсионерите. Общото облагане на хората с високи доходи клони към 10%, а на тези с работна заплата под максималния осигурителен доход данъчната и осигурителната тежест е 42.7%". Освен това, държавата се самолишава ежегодно от 3-3,5 млрд. лв. приходи чрез прекалено ниското облагане с преки данъци. За сметка на това Влади ни баламосва с общински налози, които няма да се състоят.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ