17 Май 2024петък13:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Катастрофи с диви животни

Особено опасни са планинските участъци на пътищата, където няма оградни мрежи

/ брой: 149

автор:Милчо Андреев

visibility 2067

Интензивното движение на автомобили през лятото е причина за много стълкновения с диви животни и това е проблем в целия свят. За съжаление у нас такава статистика не се води, но в много страни изучаването на проблема води до извода, че това е много важен фактор за нарастването на пътнотранспортните произшествия. Още през пролетта например Общогерманският автомобилен клуб отправи предупреждение към шофьорите за повишения риск от сблъсъци с диви животни. Веднага след завръщане към лятното часово време сутрешното движение по пътищата започва по-рано, т.е. още докато навън е тъмно. Именно по това време елените, лосовете и глиганите се връщат от покритите с млада трева поляни обратно в гората, където прекарват светлата част от денонощието.
Както отбелязват експертите, в ранните утринни часове висок риск от сблъсък с диви животни се наблюдава навсякъде, а не само в участъците, отбелязани със специални предупредителни знаци. Високоскоростните магистрали също не са изключение. Съгласно изчисленията в първите седмици след смяната на часовото време катастрофите поради стълкновения с диви животни в Германия се увеличават с 20 на сто. Общо за една година в страната загиват около 16 хиляди глигани и 200 хиляди елени. В случай на сблъсък специалистите съветват шофьорите в никакъв случай да не се доближават до дивото животно, дори ако то не дава никакви признаци за живот. В агресивно състояние след шока големите животни са способни да нанесат сериозни травми на човека.
Опасност от стълкновения с диви животни обаче съществува през цялата година. Такива аварии се случват в Германия средно на всеки две минути и половина. Общата годишна материална загуба се оценява на 450 млн. евро. Неотдавна голяма катастрофа се случи на автомагистрала, близо до Лимбург. Камион се врязъл в стадо диви свине, внезапно оказало се на пътя. Резултатът: един човек загинал, петима с тежки наранявания.
Експертите смятат, че броят на хората, загиващи по пътищата по вина на дивите животни, е още по-голям, отколкото сочи статистиката. Става въпрос за случаите, когато автомобилът в опит да избегне удар с диво животно, излита встрани от пътя. При такива обстоятелства по междуградските и горските пътища в Германия ежегодно загиват около 1000 човека. В последните 10 години катастрофите с диви животни, по данни на в. "Ди Велт", са се увеличили с 30 на сто. Една от причините е постоянното увеличение на популацията на дивеча. При това става дума главно за сериозни случаи - аварии с участието на диви свине, елени, лосове. За премазаните лисици и зайци често въобще не се съобщава.
След март-април следващият пик в катастрофите с участието на диви животни се пада на октомври. През есента стълкновенията дори са повече, отколкото напролет. Сумракът настъпва по-рано, животните по-рано излизат от своите дневни укрития, а водачите - след дългите летни дни - все още не са привикнали с шофирането на тъмно.
У нас подобна статистика не е правена, но необезопасените пътища, за разлика от магистралите, са много "по-уязвими". Затова водачите трябва да внимават, особено в планинските участъци, където изненадата от внезапната поява на дивеч е най-голяма.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 214

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ