11 Юли 2025петък20:36 ч.

Метеоролозите надделяха - ще излязат от БАН

Лъжите за финансовата им криза и частните фирми на директора бяха потулени

/ брой: 168

автор:Ростислава Иванова

visibility 1248

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) ще бъде изваден от структурата на БАН. Това ще стане от 1 януари догодина, за да се уреди въпросът с прехвърлянето на собствеността, съобщи вчера в МС министър Красимир Вълчев след среща при премиера Борисов.
Метеоролозите спретнаха пореден протест вчера, a в сайта на института се появи съобщение, че категорично не приемат предложенията на БАН да преминат на отделен целеви бюджет в рамките на академията, а заплатите за научните длъжности да са еднакви с тези в другите научни звена. Не може да ни казват те какви пари са ни нужни, за да работим, заявиха от НИМХ. Искането им е институтът да се отдели от БАН и да премине към МОН. Според тях от години НИМХ страда от недофинансиране по вина на ръководствата на БАН. Пред сградата на академията, а после и под прозорците на Борисов в МС те издигнаха плакати: "Спасете ни от БАН", "БАН, развод ни дай и повече не ни мъчи, въздуха ни остави".
Ни дума обаче не се чу отново за паралелните частни фирми на директора на НИМХ проф. Христомир Брънзов, които той има в нарушение на законите и Устава на БАН, нито пък за лъжите, че НИМХ е в тежко финансово състояние.
Този път някои журналисти обаче посетиха счетоводството на БАН, където им бяха показани данните за реалното финансово състояние на НИМХ, което е по-добро от това в други институти. Наличната валутна сметка на института в размер на 1,5 млн. евро. Според участници в шествието този път са дошли всички работещи, понеже при предишния протест директорът Брънзов накарал отсъствалите да си пуснат един ден отпуск.  
Протестът вчера провокира премиера да привика на среща в МС представители на протестиращите, председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски и министър Вълчев. До разбирателство между страните обаче отново не се стигна. Метеоролозите останаха непреклонни в искането си за отделяне.
Въпросът ще бъде обсъден в Общото събрание на академията на 10 септември. Ще се разглежда решението как НИМХ да излезе от БАН. "Ако трябва, ще се направят и законови промени", обяви Вълчев. "Вариантът за излизане на НИМХ от академията се оказал по-възможен и приемлив, той е най-добрият и за БАН, и за НИМХ", категоричен бе министърът. За частните фирми и реалните финанси - отново не каза и дума.
От решението на ОС зависело колко бързо ще стане отделянето на института. Според министъра реалистично е това да стане от 1 януари 2019 г. В следващите дни от БАН ще оформят предложението, за да не се налага да се правят законови промени. Ако се стигне до законово уреждане, това вече зависи от възможностите на парламента да вземе решението, обясни Вълчев. Собствеността, която ползва НИМХ, обаче е на БАН, а по закон всяка промяна в собствеността на БАН се решава от парламента. Проф. Брънзов пък каза, че няма да има пречки учени от НИМХ, които смятат, че бъдещото им развитие е в БАН, да останат в академията.


Снимка БГНЕС
След поредния си протест вчера синоптиците успяха да постигнат своето - да отделят НИМХ от БАН

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ