03 Май 2024петък00:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нарисувай ми една овца...

/ брой: 74

автор:Мая Йовановска

visibility 74

Един от най-тежко пострадалите сектори на родната икономика в годините на прехода е животновъдството. За това помогна изключително последователната политика на геноцид на не едно и две правителства. Животновъдите у нас работят в особено трудни условия, а доходите им не са сред завидните в страната. Близо 40 хил. малки стопанства са изправени пред последния даден им от Европата шанс да покрият хигиенните изисквания и да станат първа категория или да загинат. Това е трудно, дори невъзможно за тях - ако беше лесно, досега щяха да го направят. Ала нямат пари и подкрепа от държавата. Да не забравяме и че нашите животновъди имат право да получават само част от субсидиите, които вземат европейските им, да ги наречем, колеги, които са залели цяла Европа с евтина продукция.
Една от животновъдните асоциации вчера припомни стряскаща и същевременно изключително показателна статистика за развитието на сектора през годините. Спрямо 80-те години на миналия век отглежданите у нас овце са намалели 13 пъти. През 1936 г. в България е имало 7,6 млн. овце при население от 5 млн. души. През 80-те години на миналия век официално регистрираните овце са били вече 11 млн., но реалният им брой е достигал 13 млн. В момента обаче статистиката е плачевна, защото броят на овцете в България е толкова намалял, че те са под 1 млн. при 7 млн. души население. Подобна статистика може да се извади и за други селскостопански животни у нас.
Мисля, че няма да бъде преувеличено, ако кажем, че животновъдството ни буквално загива. Основната причина е калпавата държавна политика, както и липсата на достатъчно пари, което принуди не малка част от животновъдите да вземат кредити. С тия кредити те затънаха, а други пък фалираха и изклаха животните. И си ядем сирене, приготвено от чуждо сухо мляко, и колбаси от вносно месо. Така стимулираме вносната икономика. Скоро ще ни остане само "Малкият принц" с неговото тъжно: "Нарисувай ми една овца..."
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ