03 Май 2024петък22:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-добрата работна седмица е 8-часовата

Психичните проблеми намаляват с 30% в сравнение с липсата на трудова заетост или гледането на деца

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 1415

Британски експерти установиха, че оптималното работно време за психичното здраве е 8 часа седмично, съобщи "Индипендънт". При такава заетост психичните проблеми намаляват с 30% в сравнение с липсата на трудови правоотношения или гледането на деца. 

Изследването е извършено от социолози от университетите в Кеймбридж и Солфорд заради опасенията, че автоматизираните технологии могат да наложат масово съкращаване на работното време. Специалистите са използвали данни за повече от 70 хил. британци, събирани от 2009 до 2018 г., за да анализират как промяната в работното време се отразява на психичното здраве и задоволството от живота.

"Имаме насоки как да дозираме всичко - от витамин С до продължителността на съня, за да се чувстваме по-добре. Но за първи път се поставя въпросът за платената работа", уточни един от авторите на изследването д-р Брендън Бърчел от Кеймбридж. И добави: "Знаем, че безработицата често е пагубна за благоденствието и се отразява зле не само на общественото положение, но и на самочувствието, използването на времето и чувството за обща цел. Сега вече имаме идея колко платена работа е необходима, за да бъдат постигнати психосоциалните ефекти - и тя въобще не е много."

Развиването на изкуствения интелект и роботиката предизвикват много опасения, че безработицата ще се увеличи. Според социолозите решението е да бъдат преосмислени сегашните норми за пълно работно време и часовете да бъдат преразпределени така, че всеки да се облагодетелства от заетостта, дори и това да означава много по-кратък трудов ден.

Специалистите предлагат и други опции, като петдневни уикенди, да се работи само по два часа дневно или годишният отпуск да бъде увеличен на няколко месеца. Данни психичното здраве да се подобрява при повече часове работа седмично няма.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ