13 Юли 2025неделя05:58 ч.

Общество за всички

Какво показа един форум във Виена във връзка с активното стареене на населението?

/ брой: 233

автор:Таня Йовева

visibility 2436

"Общество за всички" бе мотото на неотдавнашна конференция във Виена, посветена на активното стареене. В нея взеха участие представители на неправителствени организации от 56 страни, министри, научни работници, младежи, които разискваха основните проблеми на активното стареене и солидарността между поколенията. Сдружение "Национален алианс за развитие" беше единственият представител на неправителствените организации в България. За мен, като председател на сдружението и като журналист, двата дни на форума бяха не само чудесно преживяване, но и възможност за обмяна на опит за развитието на организацията.
Конференцията бе на изключително високо равнище и бе организирана от Икономическата комисия на ООН за Европа и от Федералното правителство на Австрия. България бе представена от посланика ни в Австрия Елена Шекерлезова и министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов. Форумът се провежда за трети път. Първата Световна конференция се е състояла в Мадрид преди 30 години и е бил изготвен План за действие на Научноизследователския форум по проблемите на застаряването. По тези проблеми има доста предизвикателства, с които трябва да се справят в отделните страни и затова много от изказалите се настояваха час по-скоро да бъдат решавани от правителствата въпросите, свързани с дискриминацията, здравеопазването, заплащането, пенсионните системи и емиграцията.
Застаряването на населението в Европа се отразява на

финансовата стабилност

на важни социални системи като пазара на труда, пенсионната система, здравеопазването, социалните грижи и образованието. Във Виена научните работници от три медицински института, оказва се, работят много добре по проблемите на застаряването, чиито анализи са утвърдени от парламента, създаден е и Консултативен съвет и Федерален Закон за хората от третата възраст. Направени са много научни анализи, отразени в различни сборници. Специално на регионалната стратегия на Австрия се обръща много голямо внимание на гражданското общество, на качеството на живот. На форума бяха изготвени две декларации от страна на неправителствените организации и министрите в защита на хората на възраст в трудните икономически условия.
В Политическа декларация на НПО се изтъква, че "НПО са признати за играещи "важна роля в представителството на хората и техните нужди в обществото. Те улесняват достъпа до достоен труд и адекватно заплащане за хората от всички възрасти чрез премахване на задължителната пенсионна възраст, премахване на дискриминацията въз основа на възрастта по отношение на достъпа до работа и заплата по време на целия живот, прилагане на гъвкави трудови практики, които отговарят на нуждите на възрастните хора, подкрепа на програми за преквалификация на по-възрастните работници, както и подкрепа на възрастните работници в неформалния сектор. Признават подкрепата и многообразния принос на възрастните хора в обществото, в полза на хората от всички възрасти, включително знания и житейски опит, грижа, възпитание, домакинство, работа и доброволчество. Гарантират достъп до учене през целия живот, като признават, че достъпните висококачествено образование, неформално и самостоятелно учене за хората от всички възрасти са необходими за засилване участието на възрастните хора в обществото, повишаване на социалното включване и намаляване на дискриминацията".

Двустранните отношения

между Министерството на труда и социалната политика на Република България и Федералното министерство на социалната сигурност и поколенията на РАвстрия са изградени върху подписания между двете министерства Меморандум за сътрудничество в областта на пазара на труда и социалната политика. На основата на Меморандума се разработват и договарят работни програми за  осъществяване на съвместни проекти, целящи повишаване на административния капацитет на МТСП с подкрепа и консултации от страна на австрийски експерти. Както изтъкна министър Младенов, повишаването на общата социална и икономическа активност у нас следва да бъде съчетано с предоставяне на необходимите условия за гарантиране на достоен и равноправен живот на възрастните хора. В началото на април 2012 г. Агенцията за социално подпомагане е открила новата схема "Помощ в дома". Тя ще подпомогне развитието и предоставянето на социалните услуги, ще се даде възможност съществуващите домашни социални патронажи да разширят дейността си, като създадат звена за услуги в домашна среда. Очакванията са за над 5000 работни места в сектора на социалната икономика. Бюджетът на схемата "Помощ в дома" е 30 милиона лева, а бюджетът на едно проектно предложение е в рамките на 80 000 и 250 000 лева. Не се изисква съфинансиране на проектите от страна на бенефициентите.
По данни от преброяването на населението през 2011 г. на всеки 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, само 68 са замествани, което показва, че в страната вече е настъпила стагнация по отношение на подмладяването и развитието на трудоспособното население. По данни на Евростат за първото тримесечие на 2012 г. броят на заетите лица на възраст 15-64 години в ЕС 27 е 210,5 млн. България е с намаление в броя на заетост от 1,2%, докато за споменатия период броят на заетите лица в Австрия се е повишил с 44,5 хил., или с 1,1%. Австрия прилага преходен период за свободното движение на български работници. За ръководни кадри, учени и изследователи, несамостоятелно заети работници в областта на дългосрочните грижи и обслужването на частни домакинства, доброволци, ваканционна заетост и др., не се изисква разрешение за работа, с което Австрия изпълнява задължението за постепенно облекчаване на режима по време на прилагане на преходните мерки.
По данни на официалната статистика към 1 януари 2011 г. броят на българските граждани в Австрия е 11 385, с месторождение в България са 13 537 души. Най-голям брой от тях живеят във Виена - 9371. Наблюдава се тенденция на нарастване на българската диаспора в Австрия (14,7%) за последната година (2011 г. в сравнение с 2010 г.). В рамките на Работна програма за сътрудничество 2012-2013 г. между Федералното министерство на труда, социалните въпроси и защита на потребителите на Австрия и МТСП, ще се реализира проект "Виртуална мрежа за професионално обучение Австрия-България" в рамките на 18 месеца.
Центровете за квалификация ще имат ръководна роля, изразяваща се в създаване на клъстър от фирми, проучване на потребностите от обучение, изготвяне на учебни планове и програми, проучване на наличните предложения за обучение и квалификация, свързване в мрежа на фирми и обучаващи центрове/институции.
Финансирането на дейностите и структурите на Виртуалната мрежа за професионално обучение ще се осигури от Федералното министерство на труда, социалните въпроси и защитата на потребителите на Австрия. Към момента приблизително

400 австрийски фирми

развиват дейност на територията на България. Концентрирани са в София и околностите и осигуряват заетост на 30 000 - 40 000 души, като около 35 от фирмите имат производствена база в България. Компаниите са в сферата на транспорта и логистиката, консултиране, банково дело и застраховане, търговия, недвижими имоти и в сферата на индустриалното инженерство, химическата промишленост, енергетиката и електрониката.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ