ООН: Нов рекорд на парникови газове, които загряват климата
Концентрацията на парниковите газове, загряващи климата, е достигнала рекордно високо равнище, предупреждава нов доклад на Световната метеорологична организация към ООН.
Скоковете в основните газове, измерени през 2018 г., са били над средното за последното десетилетие, показвайки, че действията по отношение на критичното положение с климата към днешна дата нямат ефект в атмосферата, пише "Гардиън".
Повишаването на концентрацията на газове с парников ефект неизбежно следва от продължаващото нарастване на глобалните емисии, което беше определено като "брутална новина" за 2018 г. Световните учени изчисляват, че емисиите трябва да спаднат наполовина до 2030 г., за да има добър шанс за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, отвъд които стотици милиони хора ще страдат от повече горещи вълни, суши, наводнения и бедност.
Докладът е установил, че средната концентрация на CO2 в световен мащаб е достигнала 407,8 частици на милион (ppm) през 2018 г., което е увеличение спрямо 405,5 частици през 2017 г. Тя е вече с 50% по-висока в сравнение с 1750 г., преди индустриалната революция да предизвика масово изгаряне на въглища, нефт и газ.
От 1990 г. увеличаването на нивата на парниковите газове е засилило нагряващия ефект на атмосферата с 43 процента. По-голямата част от нагряването - четири пети - се причинява от CO2. Но концентрациите на метан и азотен оксид, двата други основни парникови газа, също са се увеличили през 2018 г. с по-голямо количество от средногодишното за последното десетилетие.
Метанът, който се произвежда от добитък, оризови полета и експлоатация на изкопаеми горива, е отговорен за 17% от загряващия ефект. Концентрацията му сега е повече от двойно по-висока от времената преди индустриалната епоха.
Азотният оксид, който идва от употребата на тежки торове и горски пожари, сега е с 23% по-висок, отколкото през 1750 г. Наблюденията са направени от мрежата Global Atmosphere Watch, която включва станции в Арктика, високи планини и тропически острови.