19 Май 2024неделя19:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отлагат ни за чакалнята на еврозоната най-малко с година

Брюксел за пореден път заблуди София с нереални обещания

/ брой: 104

автор:Дума

visibility 2193

Приемането на България във валутния механизъм(ERM II), известен още като чакалнята на еврозоната, се отлага най-малко с една година. Това става ясно от съобщение на самия Бойко Борисов във Фейсбук. Там премиерът твърди, че ще ни поканят в чакалнята най-рано след 12 месеца. Той цитира доклад на Агенцията "Стандард енд Пуърс", където тя потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива. Като причина за отлагането могат да се приемат отминалите евроизбори и предстоящите кадрови пазарлъци и рокади по върховете в Брюксел, които ще отнемат време.

Влизането на страната ни в еврозоната бе една от основните теми на българското европредседателство точно преди година.  Според графика, който българското правителство си беше поставило през юли миналата година, България се надяваше да влезе едновременно в Банковия съюз и в предверието на еврозоната (механизма ERMII) до средата на 2019 г. Кабинетът подаде официално искане за членство в Банковия съюз на 18 юли миналата година, след като на 29 юни 2018 г. в писмо до евроинституциите правителството пое шест ангажимента като условие България да бъде приета в "чакалнята" на еврозоната. Едно от тях бе тъкмо влизането в Банковия съюз. Тогава София получи политическо обещание от Брюксел влизането в ERMII и Банковия съюз да стане в един и същи ден. Според графика, който България сама си постави, това трябваше да стане до юли 2019 г. Сега обещанието се отдалечава във времето най-малко с година.

Няма обаче правна норма, която да задължава държавите членки или евроинституциите да спазят договорката. Решението за влизане в Банковия съюз се взема от Европейската централна банка (ЕЦБ), а за присъединяване на лева към ERM II - от държавите в еврозоната, Дания, ЕЦБ и Еврокомисията. Преди да се присъедини към Банковия съюз, България трябваше да се подложи на проверка на активите на банковата система, която по решение на ЕЦБ обхвана шест институции - "УниКредит Булбанк", "Банка ДСК", ОББ, Първа инвестиционна банка, ЦКБ и Инвестбанк. Инспекцията вече трябва да върви към финал, тъй като според предварителния график резултатите от нея трябва да са готови до юни-юли. От своя страна МВФ публикува доклад от проверка за системата на банковия надзор у нас, чиято реформа е топ приоритет на БНБ след фалита на КТБ. България все още продължава да има високо ниво на необслужвани кредити, въпреки че делът им намалява, отчита фондът. 

През следващите няколко месеца трябва да са изпълнени и мерките за подобряване на управлението на държавните фирми. Това е един от поетите ангажименти в пътната карта за въвеждане на еврото, които България пое. Вече е готов проектът за нов закон за държавните предприятия и се очаква неговото гласуване в парламента. В следващите 12 месеца страната ни трябва да докаже, че ръстът на доходите остава устойчив. Наскоро в доклад на ЕК за макроикономическите дисбаланси бе отбелязано, че БВП на човек от населението у нас все още е около 50% от средния показател за ЕС.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1416

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1363

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1387

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1510

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1529

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1336

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1640

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1616

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1533

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ