20 Май 2024понеделник00:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Парламентът одобри заема от 1,5 млрд. евро

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 27

Депуатите окончателно одобриха емитирането на държавен дълг на стойност 1,493 млрд. евро (близо 3 млрд. лева).
Това стана с приемането на Договор за подписка между Република България и Ситигруп Глобал Маркетс Лимитед, ЕйчЕс Би Си Банк Пи Ел Си и Джей Пи Морган Секюритиз Пи Ел Си. Договорът урежда взаимоотношения между държавата и банките при издаването на облигациите.
С парите се очаква да се покрият стари задължения на България, които падежират през тази и следващата година, както и да се финансира бюджетният дефицит. Както е известно, в началото на 2015 г. предстои падеж на облигационна емисия в размер на 1,086 млрд. долара. За тази година пък правителството предвижда бюджетен дефицит от около 1,4 млрд. долара, който също ще бъде покрит с международен заем.
Решението за емитиране на дълг на стойност близо 3 млрд. лева бе гласувано и по време на заседание на бюджетната комисия в четвъртък. Припомняме, че емитирането на нов дълг бе прието от Народното събрание още с приемането на държавния бюджет за 2014 г. в края на 2013 г.
"Поемането на външен дълг е нормална операция, която се използва от всички държави. Държавният дълг на България за 2013 г. е 18,6% от БВП при 90,6% средно за еврозоната", обясни в декларация от името на парламентарната група на "Коалиция за България" зам.-председателят на бюджетната комисия Петър Кънев още в сряда.
Общо за тази година България може да поеме нов външен дълг в размер на 3,9 млрд. лева, което е записано в държавния бюджет за 2014 г.
Менда Стоянова (ГЕРБ) посочи, че дебатът е за това трябва ли да се правят повече разходи, отколкото чергата ни позволява, и изтъкна, че ГЕРБ е поела управлението със "страхотен дефицит" и го е намалила към 2012 г.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ