Радев: Ниската активност е шамар за цялата политическа класа
Изборите не могат да бъдат индулгенция за корупцията и скандалите във властта, категоричен е държавният глава
Президентът Румен Радев направи обширен и тежък коментар на вчерашните евроизбори и отправи остри критики към политическия елит. Държавният глава говори пред журналистите при представянето на българското издание на книгата "Избрани решения на германския Федерален конституционен съд".
Румен Радев подчерта рекордно ниската избирателна активност и я нарече шамар за политическата класа. Тя е повод много сериозно да се замислим, защото демократична Европа има почти два пъти по-голяма активност, коментира президентът. По думите му това показва, че ние продължаваме да се отдалечаваме от Европа, не само като качество на живот и управление, но и като динамика и пълноценност на протичащите в останалите европейски държави процеси. Той призова всички партии да направят анализ не само на своите програми, платформи и послания, но и какво реално се случва в България и как наистина ще догонваме Европа. Не само като някакви темпове, ние трябва да се обърнем най-сетне, векторът да съвпада с държавите на Европа, категоричен бе българският президент.
Радев подчерта също, че тези избори няма как да бъдат индулгенция за корупционните скандали. Това е погазване на правовата държава, а изборите са политически акт. Те не могат да заместят прокуратурата и съда. Не могат да опростят грабителство и престъпление, заяви държавният глава.
Моите критики, допълни той, не са обвързани към никоя партия. Те са систематични, както е систематична и корупцията.
Аз вече свикнах да ме "пакетират", ако не в партия, то в идеология, ако не в идеология, то е нещо друго. Няма как да се получи, защото вие много добре знаете, че моите критики към управлението не са от вчера, не са обвързани с никаква партия, нито с никаква предизборна кампания. Моите критики са систематични, така както са систематични корупцията и беззаконието, които пораждат точно такъв стил на управление, обясни позицията си Румен Радев.
Коментирайки изборите президентът добави, че иска да поздрави победителите. Според него успех бележат ВМРО и най-отчетливо "Демократична България".
Румен Радев отговори на въпроси на журналисти за резултатите на БСП. По думите му всяка партия предстои да си направи серизоен анализ. Мисля че БСП, а и не само те, трябва да обърнат внимание на това как техните послания достигат до хората, коментира президентът. И добави, че това не е проблем само на БСП. Имаме отлив и от победителите от ГЕРБ, и от ВМРО, и от всички, посочи държавният глава.
На въпрос дали трябва БСП да се върнат в парламента след изборите, той каза: „Няколко пъти отправих послание за връщане в парламента. Това ще си го реши партията, аз няколко пъти изразих мнение, че има въпроси, по които БСП трябва да се върне в парламента".
Попитан има ли други амбиции, освен да бъде държавен глава, Радев заяви: "Аз имам много ясни амбиции. Искам България да бъде правова, просперираща, европейска държава с върховенство на закона, с уважения на Конституцията, със силно образование, не само на хартия, с качествена инфраструктура, която да не бъде ремонт след ремонта, безкрайни ремонти и пропадания“.

Президентът коментира и работата на правосъдната система в България. Върховенството на конституцията и контролът са в основата на правовия ред. Това е основна задача на българския Конституционен съд - да брани нейното върховенство. Въпреки, че нашият Конституционен съд е сравнително млад, той се превърна в стожер на конституционния ред, обърна се Радев към гостите при представянето на книгата.
Румен Радев отбеляза, че дейността на Конституционния съд протича в едни турбуленции в политиката. Но и че той успешно спазва своята мисия – да разпознава и защитава разделението на властите“, добави той. Нашият Конституционен съд беше изправен пред големи предизвикателства от членството ни в ЕС. Мога да кажа, че без излишен патос и шум, нашият Конституционен съд успешно се справя с тези предизвикателства, смята президентът.
Според него ключът към успеха е достъпността. Да могат гражданите да усещат упора от Конституционния съд. Виждаме колко е важно това. Нашият Конституционен съд има разширена дейност. Имаме възможността той да бъде сезиран от нетрадиционните инициатори – от главния прокурор и омбудсманът. България има готовност да разглежда преки конституционни жалби, посочи той.