05 Май 2024неделя18:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

RWE пак се интересувала от АЕЦ "Белене"

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 1114

Германската компания RWE, която се оттегли от партньорството си в проекта АЕЦ "Белене", отново проявява интерес към него. Това съобщи преди ден в Плевен депутатът от Коалициа за България Румен Петков, който бе там заедно с Вячеслав Щелков - главен технолог на научно-производствено обединение "Рокор", Захари Захариев, председател на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД, и председателя на Областния съвет на БСП-Плевен Васил Антонов. Две американски фирми са готови да участват до 40% във финансирането на проекта, каза Захариев. Той не пожела да назове имената им, но подчерта, че американските компании взаимно се конкурират за участие в проекта. По думите му на този етап проблемът с АЕЦ "Белене" е не намирането на финансиране, а е въпрос на политика. Вячеслав Щелков обясни, че в технологично отношение беленският ядрен реактор е последно поколение. От екологична гледна точка е изключително чист, а по икономически показатели е изключително изгоден и за Русия, и за България. По думите на Румен Петков изграждането на АЕЦ "Белене" ще доведе до 40% намаляване на емисиите въглероден двуокис. Той представи и някои цифри, затова как ще се отрази на страната ни навлизането в активна фаза на изграждането на АЕЦ "Белене". За първите 4-5 години на площадката ще бъдат заети между 6-8 хиляди човека. Пряко ангажирани с изграждането ще бъдат между 15-20 хиляди, а като цяло на един човек, зает на площадката, ще отговарят 7 човека извън нея. "Говорим за около 42 хиляди души, които ще вадят хляба си в различните сектори на социално-икономическия живот около централата в Белене", пресметна Петков. За първите 4 години в страната ще бъдат инвестирани около 2,5 милиарда евро пряко в българската икономика, обобщи народният представител. Той допълни, че забавянето от една година е изключително лош знак и ще доведе до оскъпяване на проекта.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ