01 Май 2024сряда18:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Синя Луна" изгрява на 31 октомври

/ брой: 207

автор:Дума

visibility 1118

Хората ще имат възможност на 31 октомври да наблюдават "Синя Луна". Всъщност, естественият спътник на Земята не се оцветява. Става дума за явление, което се случва приблизително на всеки две години и половина, когато в рамките на един месец са факт две пълнолуния. Нормално е да има само едно, уточняват експерти. Лунният цикъл, периодът, в който настъпват всички фази на Луната, се повтаря на всеки 29,5 дни. Ако се случи така, че пълнолунието настъпва в самото начало на месеца с 31 дни, тогава е вероятно да се появи второ пълнолуние.

За последно този феномен се наблюдава на 31 март 2018 г. Сега "Синя Луна" ще се появи на небето в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември.

За първи път определението се среща през 40-те години на миналия век, пише на уебсайта на НАСА. По това време "Алманахът на фермерите в Мейн" (най-надеждният източник за климата в продължение на почти 200 години) предлага дефиниция на "Синя Луна". Но тя е толкова объркана, че много астрономи имат трудности да я разберат.

За да обясни феномена на понятен език, списание Sky & Telescope през 1946 г. публикува статия, озаглавена "Веднъж на всяка синя Луна". Авторът Джеймс Хю Прует (1886-1955) цитира алманаха от 1937 г. в Мейн и уточнява: "Второто пълнолуние за един месец, както го тълкувам, се нарича "Синя Луна". Това не е вярно, уверява НАСА, но поне може да се разбере.

Луната, която ще се види на 31 октомври, не е с цвета на небето. Подобно явление се наблюдава след изригване на вулкан, както се случи през 1883 г., след земетресението на Кракатоа в Индонезия. Хората казвали, че почти всяка вечер Луната била синя. Със силата на изригването, подобно на 100-мегатонна ядрена бомба, облаци от пепел, чиито частици карат небесното тяло да изглежда в определен цветови нюанс, се издигат до върха на земната атмосфера.

Има съобщения и за синя Луна в Мексико през 1983 г., когато изригва вулканът Ел Чичон, и във Вашингтон през 1980 г., след голямата лава и много пепел вследствие на "събуждането" на Монте Санта Елена.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ