20 Май 2024понеделник12:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Смехът - естествено лекарство

Сервитьорите, които се усмихват постоянно, получават с 1,5 пъти по-високи бакшиши

/ брой: 81

автор:Аида Паникян

visibility 919

Смехът е един от адаптивните механизми у човека към заобикалящата го среда, показател на душевно и физическо здраве. С изучаване на влиянието на смеха учените се занимават от 70-те години на ХХ в. В Америка например има повече от 600 специалисти.
Смехът ангажира преди всичко дихателната функция на организма - вдишването е по-дълбоко и продължително, а издишването - кратко и често. Така белите дробове максимално се изпразват, а това е много полезно, защото през това време обмяната на въздух става 4 пъти по-бързо от обикновено. Затова медици смятат, че смехът помага

при лечението на астма и бронхит

- въздухът, който се изтръгва от белите дробове по време на смях със 100 км/ч, освобождава бронхите от натрупания там слуз и облекчава дишането при възпалителни процеси.
Стюарт Гери, професор по медицина в Медицинския център на Университета в Ню Йорк, съобщава за изследване на пациенти с астма, 2/3 от които твърдят, че получават пристъпи на болестта си след смях - независимо дали е  хихикане или гърлен смях. Пациентите участвали в 18-месечна програма, целяща да установи различните причинители на астматични кризи. Пристъпи при физическо натоварване се наблюдавали два пъти по-често у хората, които получавали астматични пристъпи и при смях.
Смехът има и други ползи за физическото здраве на хората. По време на смях в тялото се отделя "коктейл" от хормони на щастието, като серотонин и ендорфин. Серотонинът повдига настроението, а ендорфинът, освен че носи усещане за щастие, служи като естествено болкоуспокояващо средство.
Според медици не е ясно как точно, но предпазва сърцето. Вероятното обяснение е, че психологическият стрес води до разрушаване на ендотела - предпазен слой от клетки по вътрешните стени на кръвоносните и лимфните съдове. Като се повреди този слой, може да бъдат предизвикани възпалителни процеси, които причиняват натрупване на холестерол в коронарните артерии, а това може да доведе до сърдечен удар. Намалява кръвното налягане, смехът повишава кислорода в кръвта. Установено е, че с

40% по-малък е рискът от инфаркт

при хората, които често се смеят.
Когато се смеем, клетките-"убийци" на тумори и вируси се увеличават, затова смехът увеличава броя на антителата в човешкото тяло и подсилва клетките на имунната система.
Бурният смях ангажира близо 80 групи мускули: на врата, гърдите, корема, гърба, дори пръстите на краката, което дава възможност за релаксиране на мускулите поне за следващите 45 мин. Например учени от университета Уандербилт в град Нешвиле, щата Тенеси, са открили нов начин за изгаряне на мазнини, след като установили, че само 15 мин. смях дневно допринася за изгарянето на 2 кг мазнини годишно! А гледането на много смешна комедия или тв предаване изгаря толкова мазнини и калории, колкото и 1 км разходка!
10 мин. смях може да осигури на пациента допълнителни 2 часа сън без болка. От друга страна, положителните емоции понижават съсредоточаването на болния върху болката му. Много детски болници по света вече използват клоунотерапия особено при деца, на които предстои операция или деца с онкологични заболявания.


Смеем се по-малко, отколкото родителите ни

Според британско изследване през 50-те години на ХХ в. човекът в активна възраст се е смеел средно 18 мин. дневно. В днешно време - по-малко - 6 мин. Авторите на проучването са установили, че сега възрастните се смеят средно 7,2 пъти дневно при препоръчителна "доза" от 15 пъти.
- 5 мин. бурен смях = 40 мин. отдих в СПА център
- 15 мин. смях изгарят 50 ккал
- Децата в предучилищна възраст се усмихват над 350 пъти дневно и се смеят около 150 пъти
- сервитьорите, които се усмихват постоянно, получават с 1,5 пъти по-високи бакшиши
- укрепва креативността на работното място с 57% и увеличава продуктивността - с 54%.

 

Не трябва да има поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 92

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 80

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ