17 Май 2024петък14:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Трябва да се национализират монополите

/ брой: 44

автор:Георги Георгиев

visibility 147

Няма какво да го усукват и увъртат парламентарно представените (засега) партии. Исканията на народа за национализация на монополите в комуналната сфера са пределно ясни и най-вече са логични. Вместо да правят всякакви чупки основните партии, трябва сега, преди изборите, ясно да заявят своята позиция към това изстрадано искане.
От цялата политическа палитра БСП е в най-добра позиция. Социалистическата партия гласува против продажбата на ЕРП-тата по времето на НДСВ, общинските съветници от БСП в София бяха и против даването на концесия на софийското ВиК. Всички останали основни партии подкрепят частния монопол върху електроразпределението и върху водния сектор, специално в София.
Решението за приватизация на енергоразпределителните дружества беше и продължава да бъде вредно за България. Във всички държави, от Латинска Америка през Франция и до Балканите, където тази изключително важна структура е била държавна собственост и после е станала частна, не се е случило нищо хубаво. Навсякъде ситуацията е една и съща - влошени услуги и по-високи сметки. Държавният монопол е заменен с частен, а това по думите на големия икономист Милтън Фридмън е по-лошият вариант.
В България ситуацията е такава, че имаш право дали да ползваш газ или не, с големи условности, но все пак имаш право да решиш дали използваш парно или не. Електричеството и водата обаче са жизненоважни за всяко домакинство. Без тях водиш скотско съществуване. Нямаш избор дали да ги използваш или не. Това им положение прави тези две услуги стратегически за добруването на обществото. Приказките, че пазарът може да регулира съвестно цените на тока и водата, се оказаха пълни глупости. Вероятно в други държави тази система работи, но в българската реалност не работи.
Приказките, че шефовете на енергийните дружества имат по 100 000 лв. заплата може и да са пресилени, но със сигурност техните възнаграждения са огромни на фона на доходите на българите. И не подлежат на контрол, защото предприятията са частни. И това е част от усещането за несправедливост. Да не говорим за възможността да изнасят печалбата на дружествата в чужбина. Пак да повторим, контролът не работи. 
Енергийните и водните частни монополи трябва да бъдат национализирани. И това задължително трябва да бъде закрепено в конституцията. Да бъде записано в основния закон, че подобни структури не подлежат на продажба на частни лица. Така ще се избегнат спекулациите, че тези, които национализират монополите, после ще ги продадат на други. Всяко правителство трябва да носи отговорност за политиката си в енергийния и водния сектор и когато нещо не върви, да се протестира пред ресорните министерства, а не пред офисите на частни компании. Това е честното и правилното.
Очевидно е, че в момента няма пари тези дружества да бъдат изкупени бързо и изцяло, но трябва да се започне отнякъде, ако щете дори с връщането на тези 30% държавно участие, които ГЕРБ продаде. И после да се продължи напред, докато станат 100% държавна собственост.
Помнете, хората които най-много ще вряскат, че това не е пазарно, че ни връщало назад, са тези, които се чувстват прекрасно в условията на днешния свръхдивашки капитализъм. Нямате никакви основания да им вярвате и да ги жалите. Те не ви вярват и няма да ви пожалят. 
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 214

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ