18 Май 2024събота15:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турция начело на Г-20

Стремежите за осигуряване на глобален подход на развитие са само подробности от амбициозните задачи, които си поставя Анкара в областта на геополитиката

/ брой: 267

автор:Зорница Илиева

visibility 104

Срещата на Г-20 в Австралия не беше само сблъсък по линията Западът срещу Русия, но и сцена, на която лидерите на "големите" изразиха становища и виждания в перспектива на политиките си. Турция поема председателството на Г-20 от 1 декември и е нормално изказването на премиера Давутоглу на форума да се проследи с интерес. Според него Турция ще настоява срещите на Г-20 да станат платформа за дискутиране на политически проблеми, а не технически и икономически форум, както предпочитат някои страни от организацията. Мотивът е, че глобалните политически проблеми са пряко свързани с икономиката и финансите, но са първостепенни. Именно липсата на доверие в политическата среда прави трудно поддържане на стабилност и в бизнеса. За пример служи Близкият изток, където политическата нестабилност води до влияние върху цените на петрола, а ситуацията в Украйна се отразява върху енергийните пазари на Европа. В присъствието и на четирима турски министри, в т.ч. на външните работи Чавушооглу, Давутоглу заявява, че Турция ще се фокусира върху развитието и енергетиката, ще подаде ръка на страни извън Г-20, за да се засилят връзките между големите и развиващите се нискодоходни страни. Целта е осигуряване на глобален подход към развитие. И за първи път ще се направи опит по време на нейното председателство да се създаде координация в рамките на т.нар. хранителна сигурност, да се освободи светът от глада.
Отново Давутоглу критикува структурата на СС на ООН и то поради амбицията на Турция да заеме място там, защото счита, че го е заслужила. Затова и думи като "Общото събрание на ООН е инклузивно, а СС на ООН е екслузивен, т.е. осигуряващ специален статут на някои държави" не звучат като новина. Не е новина и че Турция е въодушевена от решението на президента Обама да преразгледа политиката си в Сирия, защото настояването на Анкара за свалянето на президента Асад е пословично. Словата за климатичните проблеми, за споразумение за намаляване на въглеродните емисии, които Австралия се опита да извади от дневния ред, но Турция подкрепя, за проблемите с бежанците, за ебола, за терора в Близкия изток и т.н., са само подробности от амбициозните задачи, които си поставя Анкара в областта на геополитиката. Така както президентът Ердоган на среща в Истанбул в присъствието на 75 представители на 40 мюсюлмански малцинства от Латинска Америка постави въпрос за липсата на испаноговорящи имами и организации, които да извършват обучение на децата. Става въпрос за население в рамките на около 4 млн. души в страните от Латинска Америка, в т.ч. Коста Рика, Хаити, Хондурас, Ямайка, Куба. Търси се обединение на мюсюлманите от тези страни, а изказванията за откриването на Америка от мюсюлмани през ХІІ век, а не от Колумб, за повечето наблюдатели приличат на онова "Луно, луно, земльо македонска". Що се отнася до анонса да се построи джамия на тепето, където според Ердоган е имало джамия при акостирането на Колумб в Куба, отговор дават членовете на дружеството за приятелство "Хосе Марти" в самата Турция. Свободата на вероизповедание е гарантирана от кубинската конституция, отношенията държава/религиозни организации са определени със закон и нуждите на изповядващи ислям в Куба са регламентирани. Държавата няма да разреши на чужди държави да се занимават с подобна дейност. Кратко и ясно, но амбициите остават. На срещата в Истанбул са присъствали и лидери на мюсюлмански общности от балканските страни, на Съвет на Африканските религиозни лидери, Евразийски ислямски съвет, на европейски мюсюлмански организации и т.н. Съвсем в унисон с геополитиката, за която е ставало въпрос в Австралия.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ