18 Май 2024събота17:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според доклада за КТБ БНБ и ДАНС са бездействали

Във фалиралата банка не била правена съвместна проверка на агенцията за национална сигурност и банковия надзор

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 36

Бездействието на БНБ и ДАНС е улеснило източването на КТБ. Това е една от основните констатации в доклада, внесен в Народното събрание, и изготвен от Временната анкетна комисия за разследване на КТБ. Всичко се е случвало пред погледа на надзора на БНБ и на ДАНС, категорична бе Снежана Дукова, член на временната комисия. Индикации за фалита на КТБ е имало и ДАНС е могла да го види с просто око, подчерта тя.
Докладът, който е от 151 страници, е публикуван на сайта на парламента. Заедно с него е публикуван и 236-страничен списък с кредитните досиета на свързани с банката фирми.
Данните в доклада потвърждават, че КТБ е работила като пирамида. Сложна схема от кухи кредити, фирми "бушони" и свързани лица е довела до източването на 4 млрд. лева от КТБ и фалита й. Банката е раздавала щедро кредити на свързани фирми без обезпечения. А за да има пари, се привличали нови депозанти с нереално високи лихви.
Най-голямата група от 82-ма кредитополучатели се състои от такива, които в преобладаващата си част (67 случая) нямат собствена оперативна дейност или тя е силно ограничена, а приходите им се генерират изцяло или преобладаващо от трети лица. Общата експозиция на всички дружества от групата е 3,434 млрд. лв., или 64% от кредитния портфейл. Това са дружества и холдингови компании, чиято основна дейност е предимно инвестиционна, в много случаи без собствен персонал и друга оперативна дейност. Много от тях били създадени броени месеци, преди да получат милионни заеми. Често одобрението се давало буквално в деня на искането. За някои от тях са изпращани и сигнали в прокуратурата, но "без интерес на тяхното развитие".
С допускането и непресичането на тези практики се е дала възможност банката да функционира като пирамида, заключава анкетната комисия. Виновни за това са БНБ, КФН, и ДАНС с бездействието си. Реално за целия разглеждан период ДАНС не е установила нито едно от многобройните нарушения на банковата практика от страна на КТБ, въпреки сигнали и от чужбина и данни от страната за съмнителни сделки. Показателно е, че в годишния доклад на ДАНС от 2013 г. не фигурира нито дума за КТБ.
В края на 2013 г. по линия на международното сътрудничество в дирекция "Финансова сигурност" на ДАНС е постъпило запитване за група лица по подозрение в пране на пари, между които Цветан Василев. НАП е отговорила, че за 2011-2013 г. са му правени ревизии, но данъчни нарушения не са установени. Съвместна проверка на ДАНС и "Банков надзор" в КТБ не е правена.
Комисията не е получила убедителни отговори от БНБ защо не е реагирала на феноменалния ръст на активите на банката, на това, че е предлагала лихви над пазарните нива и на високия процент предоговаряни кредити, се посочва в доклада. Според членовете й БНБ не е реагирала адекватно на нито едно от нарушенията в КТБ. Остава и въпросът дали причина за провала на ДАНС е липсата на професионализъм или безотговорност, се казва в доклада с уточнението, че в правомощията на комисията не е влизала проверка на действията на прокуратурата по сигналите, давани от ДАНС.
След гласуването в пленарната зала докладът ще бъде изпратен в прокуратурата, за да улесни работата по делото.


Оман съди България заради колапса на КТБ

Най-големият държавен резервен фонд на Оман започна законови действия срещу българското правителство заради колапса на КТБ, съобщи Ройтерс, цитирайки източник от фонда. Фондът притежаваше 30% от акциите на КТБ. В тази връзка анонимен източник е заявил, че фондът е завел арбитражен иск в европейски съд. "Нашето искане е да получим счетоводната стойност на инвестициите си", е обяснил източникът. Българското финансово министерство не е коментирало информацията.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ