18 Май 2024събота22:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вода газим, жадни ходим

/ брой: 127

автор:Евгени Гаврилов

visibility 982

Едно от ценните неща, дадени от природата, които страната ни притежава в изобилие, са минералните води. По този показател България заема второ място в Европа след Исландия. У нас са проучени над 600 минерални водоизточника с 1600 извора и общ дебит над 270 млн. л. Те са подходящи за профилактика и лечение на над 90% от най-масовите заболявания в света. За съжаление, по-голямата част от този безценен ресурс се пилее. Оказва се, че при 146 действащи находища се бутилира водата само на 15. Толкова са сключените концесионни договори. Националният концесионен регистър показва, че у нас има регистрирани още 9 обекта за бутилиране на натурални минерални води, които обаче не действат.

По данни на екоминистерството у нас се губят около 2/3 от минералните води. Голяма част от сондажите и съоръженията са стари, по над половин век, но основната причина за прахосничеството е лошото стопанисване и управление на изворите. Преди десетина години държавата ги преотстъпи на общините, но в повечето случаи местната власт не успяваше да се справи. 

Освен това съществува и законодателен вакуум. В България годишно се бутилират 700-750 млн. л вода. Няма юридическа гаранция обаче, че принципът "едно находище - една бутилираща фирма - една марка" е тотално и необратимо приложим и за двете категории натурални води - минерални и изворни. По-сложно е с изворните води, защото те се водят като продукт с естествена чистота и питейни качества, към които Европа поставя изисквания, равни с тези към минералните. В Закона за водите у нас обаче те се третират просто като подземни води и това създава проблеми на концесионерите и стимулира сивата икономика в сектора. Затова логично статистиката отчита, че българинът пие два пъти по-малко бутилирана вода от другите европейци, сякаш да оправдае собствената си поговорка: вода гази, жаден ходи.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ