29 Март 2024петък01:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

За преболедувалите КОВИД-19 стига една доза?

Необходима ли е подготовка преди ваксинацията?

/ брой: 35

автор:Аида Паникян

visibility 1017

Френският висш здравен орган (Haute Autorite de Sante) препоръчва на всеки, който е бил заразен с КОВИД-19, да получава само една ваксинална доза, вместо обичайните две. Франция е първата страна, която излиза с такава препоръка. "Хората, които се възстановяват от КОВИД-19, имат известен имунитет и трябва да бъдат инокулирани три-шест месеца след това", пише в съобщението на френските здравни власти преди няколко дни.

Преболедувалите имат доста по-надежден имунитет от получения от ваксина, според досегашния опит на имунологията, но вирусът на КОВИД-19 ни изненадва през цялото време, казва епидемиологът д-р Петър Марков в интервю за българска телевизия. Според него повторна ваксинация на преболедували е "в контекста на еволюцията на вируса и на риска да се загуби част от силата на естествения имунитет и в този случай еднократната доза на преболедували би било като втора доза на ваксина".

Американските експерти все още не са категорични дали за преболедувалите е достатъчна само една доза ваксина. Все пак през последните дни някои се позовават на проучване, публикувано в medRxiv, в което авторите Флориан Крамер, Комал Шривастава, Вивиана Саймън са склонни да приемат, че втора доза при преболедували не е необходима. 

Американските здравни власти казват, че тъй като естественият имунитет варира и тъй като болестта може да причини тежки усложнения, хората трябва да се ваксинират "независимо от анамнезата за предшестваща симптоматична или асимптоматична инфекция с SARS-CoV-2". Тестването за антитела "за целите на вземането на решение за ваксина" не е препоръчително, според американските Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Американските здравни експерти казват, че изследването на антитела е полезно за оценка на разпространението на болестта в общността, тоест, за да се информират служителите в общественото здравеопазване.

Между другото, от CDC смятат, че ваксините срещу КОВИД-19 е малко вероятно да представляват риск за жени, които се опитват да забременеят в краткосрочен или дългосрочен план.

Преди ваксина да не се вземат препарати, които потискат възможността за имунен отговор Ц кортикостероиди, имуносупресори, медикаменти, които влияят на имунната реактивност на организма, но всеки пациент трябва това да обсъди с лекуващия си лекар, коментира за ДУМА пулмологът д-р Александър Симидчиев. Той обясни, че хората със сърдечно-съдови заболявания, с хипертония, диабет и др. е препоръчително да се ваксинират срещу КОВИД-19, но трябва заболяванията да бъдат добре контролирани. Ако например човекът е с екстремна хипертония, не е добре в този момент да се ваксинира. 

Добре е да се знае, че всички ексцесии с алкохол не е редно да се правят нито преди, нито след ваксиниране - поне седмица преди и седмица след поставяне на ваксината, защото всичко това може да потисне имунитета, казва д-р Симидчиев. Периодът преди и след ваксинацията не изисква промяна в поведението - препоръчително е да се носи маска, да се мият ръцете редовно, да се спазва отстояние поне от 1,5 м от други хора наоколо, казва пулмологът. 

По време на ваксинацията човек не трябва да има обостряния на хронични заболявания нито симптоми на респираторни инфекции - никаква хрема, кашлица, треска, неразположение, казва руският специалист по инфекциозни болести Евгений Тимаков. И той подчертава, че не трябва да се злоупотребява с алкохол преди и след ваксинацията. Тимаков отбеляза, че трябва да се внимава с тежки/мазни храни поне няколко дни преди ваксинирането. Тимаков припомня, че няколко седмици преди въвеждането на ваксината е необходимо да се ограничат контактите, ако е възможно, за да не се зарази човек с нов тип коронавирус преди формиране на имунитет.

Припомняме, че през януари руската лекарка Елена Малишева, доктор на медицинските науки и популярен тв водещ, съобщи за "великата полза" за преболедувалите от КОВИД-19 - те изпитвали отвращение към алкохола. Малишева даде за пример своя приятелка. Но все още не е ясно дали и ваксинираните срещу КОВИД-19 имат същите усещания. А това наистина би убило производството и търговията с алкохол.

Британският вариант е по-опасен

"Консултативната група за новозараждащи се заплахи от респираторни вируси към британското правителство повиши оценката за тежестта на доказателствата, че така нареченият британски вариант (B.1.1.7) освен по-заразен е и по-патогенен". Това написа във фейсбук профила си епидемиологът д-р Петър Марков, който работи в Лондонско училище по хигиена и тропическа медицина. По думите му този вариант причинява по-тежко заболяване сред повече от заразените "и така увеличава риска от хоспитализация. Иначе казано, новият вариант действа, като разболява по-тежко много повече хора и по този начин ги "качва" от по-ниско рисков статус в по-високо рисковия на тежко болните и хоспитализираните пациенти".

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ