18 Май 2024събота06:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Започват проучвания за нефт и газ в Южна България и Черно море

Ако се докажат залежите в находище "Хан Аспарух", ще имаме 25-30 г. независимост от газови доставки, коментират от БЕХ

/ брой: 205

автор:Дума

visibility 148

За първи път започва проучване за находища на конвенционален газ и нефт в Южна България. Това съобщи вчера пред bTV министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Първо ще бъде проучен блок 1-18 Тракия, който обхваща общините Свиленград, Маджарово, Харманли и Любимец. Теренът е част от така наречения нафтогазен басейн, който попада на територията на три държави - България, Гърция и Турция. Само от турска страна в района са открити 24 газови и 3 нефтени находища.
Проучването ще продължи близо 2 години и ще струва на концесионера над 7 млн. евро. Дълбочината, на която се очаква да бъдат открити залежите, е до 1500 метра. Търсенето ще става със специализирани камиони, които по метода на вибрациите определят какви точно скали има в дълбочина, без да е необходимо да се сондира.
"Става въпрос най-общо за едни вибрационни изследвания, които по никакъв начин нито нарушават почвата, нито създават някакви особени проблеми. Това, което естествено ще бъде нарушено - компанията гарантира ще бъдат обезщетени хората", обеща кметът на Свиленград Георги Манолов.
Ако проучванията са успешни, добивът в района може да започне най-рано след 4 години. В момента България средногодишно консумира около 3 милиарда кубически метра газ, от които едва 10 на сто са от собствен източник.
Започва и проучването на залежи на нефт и газ в Черно море. Това стана ясно от думите на Михаил Андонов, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ). "Ако България успее да постигне това, което е направено като предпроектни и предварителни проучвания за тези големи залежи в находище "Хан Аспарух", мисля, че оттук насетне всички големи играчи на газовия пазар ще се съобразяват с доставките на наша територия", коментира Андонов пред БНР 
Ако това се докаже след 4-5 години от сондажа, който ще бъде изпълнен, ще имаме 25-30 години независимост от газови доставки за България. Ние консумираме годишно 3000-3200 млрд. куб. метра. При тези предварителни разчети, които са направени - това са между 25 и 30 години независими доставки или това значи собствен добив.
Дълбоководните сондажи се извършват на над 5000 метра дълбочина, посочи Андонов и добави, че това е тежък процес, защото при тези дълбочинни изследвания процесът е бавен, а технологиите са специални.
Това, което в момента се прави, наистина създава доста притеснения на всички доставчици на газ в България и тези, които искат да транзитират газ през България. В близките 4-5 години, ако това находище докаже тези капацитети, България ще стане доста сериозен играч на пазара на газ и ще бъде на 100% независима от всички останали доставчици.
По думите на директора на БЕХ "бонусът" за България от 40 млн. евро ще бъде платен до седмица. Той подчерта, че "бонусът" е нормална практика навсякъде в света, където се взима концесия. Припомняме, че с подписването на договра за проучване на залежи от нефт и газ "Тотал" и компаниите, с които ще работи - "ОМВ" и "Репсол", внасят 40 млн. евро в хазната.



 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ