21 Май 2024вторник18:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Авантюрата да си предприемач от малкия бизнес в България

Дребните бизнесмени треперят при всеки рутинен акт в отношенията с държавата и партньорите

/ брой: 139

visibility 735

Доц. д-р Пламен Пъчев

Срещали ли сте наскоро щастливи представители на малкия и средния бизнес у нас? Аз - не. Лесни обяснения на този казус няма. Затова ще си позволя съвсем малко история.
Проблемите на малкия и средния бизнес са проблеми на пазарната икономика като генезис. Тогава, когато те са се формирали, са произлезли от дребни занаятчии и фермери, които с времето бавно и мъчително излизат от кожата си, за да получат един по-завършен модел на предприемачество, познат от наши дни. Преди повече от столетие започва концентрация на капитала и на мощностите.
След Втората световна война и особено след т.нар. бейби бум - високата раждаемост в САЩ, като мощно индустриално ядро на света, стартира прераждане на малкия и средния бизнес. Този процес се засилва особено в Средна и Северна Европа, около специализираните предприятия в Германия. След 60-те години на миналия век в САЩ, за които дори Барак Обама казва, че "може да имаме калпаво средно образование, обаче висшето ни е много добро", се заражда една специална прослойка млади, образовани хора, които се впускат смело в частното предприемачество. Така започва разцветът на малкия и средния бизнес, защото той се понася на крилата на едни много специфични дейности, свързани с високите технологии, комуникациите и други динамични сектори на икономиката.
Когато в България колабира социализмът, у нас имаше малък бизнес под формата на кооперативни предприятия и някакви мощности, изграждани в последните години на живковисткия период. Тогава бе моден рефренът, че почти

всеки може да стане

капиталист, стига да подходи към бизнеса с малко знания и голям мерак. Не знам дали да вярвам на т.нар. митични куфарчета с пари, раздавани от Луканов, но ако проследим внимателно появата на определени бизнеси, ще се окаже, че не всички новоизлюпени капиталисти са потрошили парите си в лукс и охолство. Някои от тях демонстрираха качества и умения. Разбира се, не за дълго - на мнозина от тях не бе писано да продължават да успяват. Имаше и други, които си направиха дребни бизнеси от типа на копирни ателиета, малки магазинчета за какво ли не и ремонтни услуги, с които просто се изхранваха.
В първите години на 90-те имаше интерес не толкова към развитие на малкия и средния бизнес, който съществуваше хаотично, колкото към пропагандата на този вид дейност. Имаше тогава, а и сега, една Агенция за малки и средни предприятия (МСП), която издаваше дебели томове и ги разпространяваше безплатно с пари от ЕС. Към 1997-2000 г. се срещнах с една много любопитна информация - към 37% от малките и средните предприятия у нас работят в сферата на обслужването на автомобили, в продажбата на резервни части, поддържане на автомивки, гумаджийници и т.н.
В първите години от прехода преобладаваха търговията и услугите, които не изискваха голям първоначален капитал. Чисто интуитивно българите напипаха тези

пазарни ниши

в които рискът е най-малък, а имаше и търсене. Друг е въпросът, че чак през 1997 г. се основа насърчителната банка, от която този бизнес имаше нужда, но която и сега, както казват някои от опит, не работи пълноценно. Едно от големите препятствия пред малките и средните предприятия е фактът, че те не могат да ползват подходяща за тях инфраструктура, която включва търговски камари и палати, които да ги консултират. Не могат да ползват и специализирана помощ от банковия сектор - малки кредити с ниски лихви, но съпроводена с управленско консултиране. Имаше опити, но неуспешни. Ще илюстрирам това с един пример от бизнес фолклора. В почти всички банки преди кризата 1997 г., а и след това, посрещаха предприемачите с фразата: "Приятелю, имаш ли апартамент? Ето ти 70% от стойността му и оттам нататък се оправяй! Вярно, програмата е за малкия и средния бизнес, но ние без гаранции не работим, защото, ако ти не ни върнеш парите, какво ще кажем на нашите спестители?"
Проблемът днес на малкия и средния бизнес е, че той се сблъсква с една рестриктивна политика от страна на банковия сектор. Среща и вид социално отхвърляне, защото отсрещната страна си мисли, че бизнесменът е хитрец. В някои случаи това е вярно. Но най-вече

нямаме държавна политика

в сферата на малкия и средния бизнес. Агенцията за МСП не провежда никаква активна политика за подбор на подходящи предприемачи за обучение, организиране на безплатни или евтини курсове за старт на дейността, консултиране по време на стартовия период. Като прибавим и кредитите, които се дават уж на МСП, но всъщност са си стандартни кредити, какво излиза тогава?
В тази среда правенето на бизнес в България се оказва или някаква приятна авантюра, или дейност на суперинтелигентни и грамотни хора, които напипват ниши в ограничения и малък пазар, или е отглас от едни пари наготово, които някои са успели да опазят и умножат. Нека не звучи учебникарски, но за да има стабилен малък и среден бизнес в България, трябва да има специални административни структури, да има ясен закон, а не този, който имаме и който не върши почти никаква работа. Той е калпав. Мога да ви засипя с примери, които са си чист абсурд. Нека напомня отново и за Българската банка за развитие, която в общи линии не кредитира този сектор. Да, ще ми посочите и добрите практики. Има ги. Но масово малките предприемачи в тази среда се превръщат в някакви жонгльори, които треперят при всеки един рутинен акт в отношенията с държавата и партньорите. Пазят се да не ги сметнат за супербогаташи и да ги рекетират, борят се с алчни администратори, които дебело

намекват за подкупи

търсят пласмент често сред целева публика, която няма добри доходи.
В крайна сметка част от тези предприемачи, независимо от големите идеи, с които тръгват, деградират до дребна търговия, която никак, ама никак не ги въодушевява. Това е нашият малък бизнес! Има съвсем малко на брой успешни фирми, които обикновено са в сферата на ИT бизнеса, които в повечето случаи са с чуждестранно участие, а българите са наемници при тях. Това е така, защото в нашата държава - ще го кажа смело, никога не е имало и няма политика за развитие на предприемачеството и малкия бизнес като гръбнак на пазарната икономика. Звучи тъжно, но е така. Направете тест, вижте какви искат да станат порасналите деца. Виждат се като футболисти, полицаи, а тайно в себе си всеки копнее за държавна работа. Защо? Ами, защото това са ниско платени, често пъти тежки и неблагодарни професии, лишени от свободата на предприемаческата дейност, имат невисоки, но стабилни доходи. В графата екстри си докарват легално или не и някой лев отгоре. Оттам нататък след 25 години пазарна икономика - огледайте се, какво виждате?

БГНЕС

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 323

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 322

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 325

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ