22 Май 2024сряда01:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Батак с нова подписка срещу митрополит Николай

Батачани не искат костите на предците им да бъдат пипани и изнасяни под каквато и да е форма

/ брой: 137

visibility 535

През 2012 г. над 800 жители на Батак се подписаха в протестна петиция срещу Пловдивския митрополит Николай, който взе с решение на кмета на града историческата църква. Срещу пловдивския владика протестират асеновградчани, а Батак е първият град, който откликва на призива за подкрепа в национален план. Защо батачани, сред които много наследници на посечените в църквата "Света Неделя" през април 1876 г., са толкова настроени срещу митрополита, който канонизира загиналите им предци и превърна мавзолея-костница в действащ храм?
"Всеки път, когато идва тук, митрополит Николай идва с огромна охрана", каза Веселин Станков, председател на културно-историческото дружество "Будител" в Батак. Сигурно за да се пази от голямата народна любов. Изнася чисто религиозни ритуали и след края на всеки държи безумна реч. В последната си подобна реч от тази година той твърдеше, че батачани били тичали към храма Господен през април 1876, за да вземат своето последно причастие, след което Господ слязъл от небето и ги вдигнал при себе си отдясно на стола. Това бяха фантазиите на митрополита. В речта му никъде не се споменава думата "Априлско въстание", нито какъв е поводът тия хора да тичат, нито потушаването - те просто тичали там, за да вземат Свето причастие и да станат светци..."
Църквата, в която загиват хиляди, е обявена за народна старина през 1927 г. от тогавашното Министерство на просвещението. Решението е публикувано в "Държавен вестник". През 1954 г. е вписана в списък на обекти, общонародна собственост, свързани с националноосвободителните борби. С Постановление на Министерския съвет от 1992 г. е наложена забрана на връщането на недвижими имоти държавна собственост, свързани с културното наследство. Църквата е мавзолей-костница и статутът й не е променян. Дарението, извършено от община Батак по едноличното предложение на тогавашния кмет Петър Паунов, на практика е незаконно. Църквата все така е държавна собственост, твърди Веселин Станков.
Дружество "Будител" е сезирало редица институции като комисията за култура на Народното събрание, Министерството на културата, Министерството на регионалното развитие, но отговорът е мълчание. Според Станков Министерството на културата е проспало момента. Затова от дружеството са подали сигнал до прокуратурата и в момента тече досъдебно производство за незаконното предаване от страна на община Батак на имот "Историческа църква" на Пловдивската митрополия, незаконно разпореждане с костите на загиналите батачани в Априлското въстание и тяхното разнасяне под формата на мощи и търговията с тях. "Останките са движима културна ценност и са под защита на Закона за културното наследство", каза още Веселин Станков, "но имаме сведения, че частици от тях се разнасят по България и в чужбина за освещаването на един или друг православен храм, което е незаконно". Извън юридическите квалификации в Батак днес живеят хора, чиито фамилии са в списъка на канонизираните баташки мъченици и за тях е непоносимо подобно отношение, каза още Станков. Те не искат костите на предците им да бъдат пипани и изнасяни под каквато и да е форма. Впрочем през септември миналата година в монтанското село Говежда бе изграден нов православен храм, в който свещениците вградиха мощи на баташките новомъченици. Това е официално публикувана информация в медиите.
Построената през 1813 г. църква "Света Неделя", по чиито стени още личат следите от кръв и дупките от куршуми, се превръща в музей на практика още след Освобождението. Такава е била волята на оцелелите, а близо до нея е издигната нова църква - "Успение Богородично". За първи път от клането насам през 2012 г. църквата стана отново действащ храм. За да се предпази от критики, митрополит Николай още тогава забрани в нея да се извършват т.нар. светли ритуали. За годините оттогава в нея не е имало нито една кръщенка, нито една сватба, но и нито едно опело. Мястото на тези ритуали е новата църква. Старата е исторически паметник и заема точно това място в съзнанието на потомците на избитите, както и на туристите, които идват да се поклонят. Само че намесата на митрополит Николай е белязала обителта. Съвсем не на място стоят лъскавите тъкани по масата, фабричните свещници, владишкият трон и... любимите му гръцки фототапети вместо икони. Черепите и костите на новомъчениците са извадени от костницата и поставени в два големи остъклени сандъка. В двора е паметникът на Петър Горанов, чиято майка и братя са сред посечените. Той обаче доживява до дълбока старост. Само дето името му фигурира в списъка на новомъчениците като жертва на клането в житията, представени от митрополията. С всичко това батачани не искат да се примирят. Ако човек се вгледа в некролозите по стълбовете, вижда същите фамилии като на паметниците. Прекалено живо е всичко тук, за да си мълчат.
В момента населението е около 1600 души, в първата подписка са се включили повече от половината. На практика това са хората в активна възраст. Всеки момент започва събирането на подписи за сегашната подписка. Кмета, подарил Историческата църква, отдавна го няма. Горчилката обаче напомня за себе си всеки ден. В Батак се говори, че митрополитът бил много недоволен, защото приходите от Историческата църква били по-малко от новата...
                        БГНЕС

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 514

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 539

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 521

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 555

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ