"Лъвиците" изпуснаха САЩ

24 т. на Елица Василева не стигнаха за олимпийска виза за Токио 2020

/ брой: 148

visibility 659

Волейболистките от националния отбор на България бяха много близко да сътворят истинско чудо на олимпийските квалификации в Група С за Токио 2020. Момичетата на селекционера Иван Петков се бориха мъжки срещу домакините от САЩ - шампионки в Лигата на нациите тази година, и на два пъти поведоха, но опитът на американките надделя и в крайна сметка нашите отстъпиха с 2:3 гейма (25:21, 18:25, 25:21, 20:25, 10:15) във втория си мач от турнира пред близо 3000 зрители в зала "Сенчъри Линк Сентър" в градчето Шривпорт-Боссиер сити, Луизиана.  Така "лъвиците" загубиха шанс да спечелят олимпийската квалификация. Предстои им в началото на 2020 г. участие в европейската квалификация, но там ще са  всички класни състави от континента, които не успеят да спечелят интерконтиненталните турнири, а това очертава задачата им като още по-тежка. Волейболистките ни не са играли на Олимпиада от Москва 1980, когато се окичиха с бронзовите медали след успех над Унгария с 3:2 гейма в малкия финал.
Нощес се очакваше САЩ да документира официално олимпийската си виза срещу Аржентина, а нашите играха с аутсайдера Казахстан.
Срещу домакините българките започнаха отлично и поведоха с 5:2 и 8:4 след отлични атаки на капитанката Елица Василева, която принуди селекционера Карч Кирали да вземе таймаут. Легендарният волейболист е олимпийски шампион от Лос Анджелос 1984 и Сеул 1988 и първият олимпийски шампион по плажен волейбол (с Кент Стефес в Атланта 1996), а като треньор печели световната титла с жените на САЩ през 2014 г. и бронзов медал от Олимпиадата в Рио 2016. Домакините изравниха при 16:16, но "лъвиците" показаха характер и взеха гейма с 25:21 след блок-аут на разпределителката Лора Китипова. Те тръгнаха силно и във втората част и   дръпнаха с 9:6, но допуснаха спад и бяха задминати с убедителното 25:18.
Третият гейм беше равностоен и съперничките постоянно си разменяха водачеството, но в края нашите съумяха да обърнат от 17:19 до 25:21 с атаки на Мирослава Паскова и Елица Василева. Четвъртата част премина отново под диктата на американките и те изравниха след 25:20.
В тайбрека нашите поддържаха равновесие до 6:6, но САЩ поведе с 8:6, а на сервис линията застана капитанката Джордън Ларсън и доведе разликата до 13:9, което пречупи българките и те отстъпиха с 10:15, а бяха толкова близо да хвърлят бомбата. Най-резултатна в мача бе Елица Василева с 24 т. (2 блока и 43% ефективност в атака). Мирослава Паскова добави още 21 (1 ас и 53% ефективност). За САЩ Ларсън реализира 23 т. (3 блока, 2 аса и 49% ефективност), резервата Джордън Томпсън добави 19 (1 блок), а игралата само до третия гейм Кимбърли Хил завърши със 17 (2 аса и 41% ефективност).
„Яд ме е. Бяхме много близо, но всичко стана заради наглед малки неща. Трябва да продължаваме да работим и да се усъвършенстваме. Бъдещето е пред момичетата, още са много млади. Благодаря им - играха много добър волейбол и в защита, и в нападение", похвали ги Иван Петков.
"Решаващ беше четвъртият гейм, след като водехме с 2:1. Опитът на съперничките ни в сравнение с нашия, беше основната разлика", заяви капитанката Елица Василева.
„Трябва да дам заслуженото за силната игра на България. Българките изиграха страхотен мач. №16 (Елица Василева) беше над всички и ние опитахме да се справим с нея, но не ни се получаваше по най-добрия начин. Знаехме, че е много добра, а днес изигра и много силен мач. Отне ни известно време, за да й намерим противодействие, но Джордан Томпсън влезе в игра и ни вдигна, както и Келси Робинсън. Бяхме изтласкани до ръба на загубата. Много ми хареса отговорът на моите момичета, след като губехме с 1:2. Изравнихме играта в края на третата част. Трябваше ни малко искра. Това не се случва винаги, но Келси успя да го направи”, заяви Карч Кирали.
„Беше невероятен, стресов мач! Все още се опитвам да си поема дъх. Срещнахме много трудности, но за нас беше важно да вземем победата“, допълни Джордън Ларсън.