18 Септември 2025четвъртък17:37 ч.

Пълно безсилие и черен хумор

/ брой: 286

автор:Манол Тенчев

visibility 2431

Напоследък почти всяка сутрин започнахме да се събуждаме с абсолютно еднотипни, звучащи доста дразнещо, но и доста стряскащо новини. Сякаш електронните медии повтарят вчерашните или онзиденшните си емисии. И тази нощ пак са били опожарявани автомобили. Текстовете са равнодушно еднакви. Различни са само кварталите и бройките подпалени коли. Личната драма на потърпевшите като че ли се превръща единствено в поредната суха статистика. Суха, но изключително нелицеприятна за столичната ни полиция. Точно за две седмици бяха умишлено подпалени вече 29 автомобила на граждани.
Отначало вътрешният ни министър използва инцидентите, за да се появи отново пред медиите. В изцяло оптимистични краски Цветанов взе да обяснява колко бързо щели да бъдат заловени извършителите. След това започна да разяснява по колко версии се работи и ние започнахме да ги броим - действие на пироман, застрахователни измамници и нечист бизнес за осигуряване на платени паркоместа. След това министърът се похвали със задържан, после обяви, че МВР наблюдавало двама заподозрени... А през това време колите пламваха една след друга като коледни елхи.
Накрая Цветанов обяви разкриването на извършителите като основен приоритет на СДВР и обясни, че "МВР полага максимални усилия за справяне със ситуацията". Столичните полицаи от своя страна започнаха да сравняват почерците на подпалвачите и стигнаха до извода, че били различни. И така, докато подпалвачите започнаха да се придвижват от кварталите към центъра. Накрая пламнаха и три коли съвсем близо до СДВР, но извършителят пак си остана неизвестен. Май ще трябва тия подпалвачи да започнат да действат и на паркинга пред МВР в София, за да се събудят министърът и цялото политическо ръководство на министерството.
Така както е тръгнало, май ще се наложи собствениците да си направят опълчение и сами да охраняват собствеността си. Да, ама тогава защо като данъкоплатци издържат МВР, чийто бюджет расте с темпове, непознати за всички останали дейности, министерства и ведомства? За всеки средно интелигентен човек вече е ясно, че има ръст на битовата престъпност и спад в разкриваемостта. Това поставя под съмнение не само статистиката на МВР, но и волята и способността на политическото му ръководство да се противопостави на тези престъпления. На този фон бодряшките изявления на министър Цветанов звучат като неуместни прояви на черен хумор.
Затова се налага да му кажем и ние някои неща на г-н министъра. Не е важно само на хартия да се произвеждат национални стратегии за превенция и ограничаване на престъпността. Важното е да се работи професионално и да се постига резултат. В противен случай премиерът да започне най-после да изпълнява многократно даваните обещания: "Министрите, които не си вършат работата - вън!".   
  
 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 539

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 638

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 604

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 518

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ