21 Май 2024вторник19:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Работодатели се жалват в Брюксел за цената на тока

Подмениха ръководството на Националната електрическа компания

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 667

Четири работодателски организации са сигнализирали Комисията за защита на конкуренцията(КЗК) и Европейската комисия (ЕК) за установено от тях картелно споразумение на свободния пазар на електроенергия. Сигналът е подаден от Асоциацията на индустриалния капитал в България с председател Васил Велев, Българската стопанска камара с председател Радосвет Радев, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, която се ръководи от Кирил Домусчиев и Българската търговско-промишлена палата с председател Цветан Симеонов. Сигналът е изпратен до КЗК, Главна дирекция "Конкурентоспособност" на ЕК и Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER). Бизнесът иска КЗК да разследва действията на група участници на свободния пазар на електрическа енергия, които "с поведението си по недопустим начин нарушават принципите на свободно договаряне и конкуренция, залегнали в българското законодателство". Работодателите сочат 11 дружества, които според тях са намесени в производството и продажбата на електроенергия - топлофикационните дружества в Бургас, Перник, Плевен, Русе, Велико Търново, Враца, Сливен и Габрово, както още "Брикел" ЕАД, ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ Марица 3.

"Електрическата енергия, произведена от гореизброените дружества, се продава на свободния пазар на електроенергия от дружеството търговец "Гранд Енерджи дистрибюшън", свързано с производителите. Търговецът "Гранд Енерджи дистрибюшън" по силата на договор представлява "Топлофикация София" ЕАД при продажба на електрическата енергия, произведена от когенерацията на дружеството.

Наличието на свързаност между собствениците на производствени мощности и субекта - търговец на свободния пазар, представлява концентрация, която обективно създава условия за манипулиране на пазара. Налице са и условия за изкуствено създаване на дефицит на електрическа енергия чрез ограничаване на собственото производство и едновременно с това изкупуване чрез свързани търговци на цялото предлагано от държавните дружества - производители, количество електроенергия на борсата", пише в сигнала на бизнес организациите.

Оттам обясняват още, че под контрола на собствениците на производствените мощности е и застрахователно дружество, което издава застрахователни полици като форма на гаранционно обезпечение при закупуване на електрическа енергия преимуществено на групата търговци, свързани с производителя. Затова може да се направи обосновано предположение за наличие на недопустима концентрация по смисъла на Закона за защита на конкуренцията, подчертават от бизнеса. Пазарното поведение на въпросните участници на пазара на електрическа енергия пък създавало съмнения за наличие на картелно споразумение.

Организациите обвиняват Националната електрическа компания, че помага всичко това да се случи, след като е обявила търг за продажба на електроенергия, "при който предизвестено фаворизираше само един възможен купувач". Междувременно нейният изпълнителен директор  Петър Илиев, който преди повече от месец подаде оставка от поста, но тя не бе приета от борда на компанията майка "Български енергиен холдинг" (БЕХ), сега вече е отстранен. От БЕХ отказаха да уточнят мотивите за отстраняването. От петък мястото на Петър Илиев бе заето от Иван Йончев. Той също така беше шеф на БЕХ до юли 2014 г., когато бе сменен по причина, че трябва да се лекува и това за дълго ще му пречи да изпълнява задълженията си начело на холдинга, но малко по-късно влезе в борда на АЕЦ "Козлодуй".

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 328

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 326

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 331

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ