21 Май 2024вторник18:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Рекордно участие на Осмия велопоход "Дунав Ултра"

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 545




Рекорден брой (над 150) колоездачи - ентусиасти от цяла България, Румъния и други държави се очаква да изминат  най-популярния веломаршрут на Балканите -  "Дунав Ултра".
Той е с обща дължина 740 км и следва северната граница на България, преминавайки от запад на изток по поречието на река Дунав до Черно море.
Тази година традиционният старт е във Видин на 2 септември под наслов "Обратно при реката". Очакват се над 150 велосипедисти, но дотогава може да се присъединят и други. Те ще стартират заедно, за да изминат разстоянието до крайната му точка - Дуранкулак. Преходът е индивидуално предизвикателство за всеки и кауза за популяризиране на над 110 населени места в България, през които преминава маршрутът.
“Тази година сме свидетели на рекордно висок интерес към маршрута през целия сезон”, сподели Борис Бегъмов, основател на Дунав Ултра. “ Радва ни фактът, че в приключението се включват не само активни колоездачи, но и любители, начинаещи, дори семейства с деца. Българите и чужденците се впечатляват най-вече от специфичната природа около Дунава, историческите забележителности по трасето и дунавската кухня. А вече и от нашата "Дунав Ултра бира”, допълва Бегъмов.
Част от топ забележителностите, през които преминава "Дунав Ултра" маршрутът са: крепостта "Баба Вида" във Видин, бирената фабрика в Лом, корабът “Радецки” в гр. Козлодуй, площад "Дико Илиев" в гр. Оряхово, античният град Улпия Ескус в с. Гиген, чешмата "Елия" в гр. Никопол, крепостта "Димум" в гр. Белене, римският легионен лагер “Нове” в гр. Свищов, домът на Филип Тотю в гр. Две могили, централният площад “Свобода” в гр. Русе, археологическият комплекс "Дуросторум-Дръстър" в гр. Силистра.


Маршрутът е създаден през 2014 г. от 45-годишния тогава предприемач Борис Бегъмов. Няколко години преди това той води нездравословен начин на живот. Воден от желанието за промянa, Бегъмов се отдава на колоезденето и спорта, които трансформират неговия мироглед.  Той създава Дунав Ултра – маршрут, следващ северната граница на страната – по поречието на река Дунав, през Добруджа до Черно море.
В три последователни години Бегъмов организира и участва лично в опити за преодоляване дистанцията на маршрута за по-малко от 48 часа с велосипед. На два пъти успява – веднъж с велосипед без скорости (бел.ред. - сингъл спийд) и веднъж в дисциплина дуатлон (редуване на бягане с колоездене).

След 2016 г. той се отдава на популяризирането на маршрута и на малките населени места, през които той преминава, като атрактивна дестинация за велотуризъм.
В края на 2017 г. маршрутът печели Голямата награда — “Иновация на годината в туризма”.
През 2018 г. за първи път се публикува селекция на “100-те Дунав Ултра забележителности” — специално избрани обекти по маршрута, представящи неговата обща идентичност през призмата на уникално велосипедно пътешествие.
През 2019 г. за първи се реализира печатно издание “Пътеводител Дунав Ултра” — картографска презентация на маршрута, подкрепена с полезна логистична информация за неговото туристическо преминаване, препоръчани места за храна и нощувка.
През 2020 г. пълната дистанция на маршрута е пробягана за 6 дена от ултрамаратонеца Владимир Ставрев. Каузата на екстремното му бягане е популяризирането на маршрута Дунав Ултра и населените места, откъдето той преминава.
През 2021 г. е създадено Мобилно приложение Dunav Ultra, съдържащо богата туристическа и логистична информация.
Неизменно от създаването на проекта, каузата на Дунав Ултра е да популяризира над 110 населени места, откъдето преминава маршрутът, като атрактивна дестинация за велотуризъм.
 

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 328

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 326

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 331

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ