19 Април 2024петък01:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Столична забавачка в ремонт протече

Въпреки течащия покрив строителят продължава да работи в наводнени помещения, алармираха общински съветници от БСП

/ брой: 115

автор:Деси Велева

visibility 124

Деси ВЕЛЕВА



Скандални гледки от ремонтираща се сграда на детска градина в София показаха столични общински съветници от БСП при посещение по време на проливен дъжд преди ден. Лидерът на столичните социалисти и председател на групата на партията в СОС Иван Таков и колегите му Иван Пешев и Альоша Даков завариха истински потоп в сградата на 177 Детска градина "Лютиче" в кв. "Сухата река", район "Подуяне".

От покрива се е изляло огромно количество вода върху струпаното вътрешно оборудване на детското заведение, което вече няма да може да се използва и това ще доведе до нови разходи за районната администрация. В същото време работниците са продължавали с работата по облицовка и на вътрешните стени въпреки неподходящите условия.
"Ремонтът е напълно компрометиран, помещенията са наводнени, а строителите лепят изолация", разказа възмутен Иван Таков. Още миналия месец той и колегите му са установили, че има сериозни проблеми с реконструкцията. Тогава покривът на страта сграда е поддал и започнал да тече. Строителят и кметът на района Ева Митова са уверили социалистите, че ремонтната дейност ще приключи в срок и качествено. Събетниците обаче получили нов сигнал, че на място продължава да тече, че покривът не е затворен и имуществото е съсипано. "Всички настилки, паркети, оборудване са унищожени", допълни общинският съветник.
Той недоумява и защо след изрична заповед на Митова да се спре работата по вътрешните помещения, докато не се оправи покривът, това не е изпълнено. Съветниците са категорични, че цялата дейност отвътре трябва да се изпълни наново. "Вероятно се гони крайният срок, който е до края на годината. Но да не забравяме, че се изразходват публични средства. Трябва да има по-сериозен контрол от Столичната община, от районния кмет и от самия изпълнител", категоричен е Иван Таков. Той обеща да следи внимателно да не се дават допълнително средства за пропуски, които са по вина на строителя. Още пари обаче ще са нужни за съсипаното оборудване и те ще трябва да се осигурят от общината.
По сградата са правени частични ремонти, но през 2020 г. е пусната обществена поръчка за основен ремонт и строеж на ново крило за няколко групи. Избрана е фирмата "Никмар кънстракшън", показа проверка на ДУМА. Срокът за изпълнението на строително-монтажните работи е бил 650 календарни дни, считано от 26 февруари 2021 г. През юли миналата година обаче при строително-монтажни работи се е появил дефект на стоманобетонов покривен панел на сградата. Работата е спряна и е възложено обследване на покривната конструкция от Университета по архитектура, строителство и геодезия. На база на изготвеното становище са набелязани мерки за укрепване и усилване на покрива.
Фирмата "Никмар" е избрана измежду пет фирми за изпълнител, като нейната цена е била най-ниска - 2,9 млн. лева без ДДС. През юни миналата година се сключва анекс за още 28 000 лева. През май тази година втори анекс предвижда фирмата да получи допълнителни 468 000 лева. Така общата стойност на ремонта става над 4,1 млн. лева с ДДС.



Още половин милион лева за компенсации за неприети деца

Държавата ще плати 534 096 лв. на семейства, за чиито деца не е осигурено място в детска градина. От тях 531 150  лв. ще бъдат преведени на Столичната община, а 2946  лв. - на Пловдив.   
С това решение на правителството се компенсират разходи за отглеждане и обучение на децата през март и април 2022 г. В началото на годината в столицата право на такова обезщетение са имали родителите на 820 деца, като за месеците март и април броят им е увеличен на 833. В Пловдив ще се платят компенсации за пет деца.
Законът за предучилищно и училищно образование позволява финансова помощ за деца от тригодишна възраст до постъпването им в първи клас, които не са приети в детска градина поради липса на места.
На този фон и следващата учебна година за над 10 000 деца в София продължава да няма места в детските ясли и градини. За най-малките обаче не се полагат компенсации.



София не отчуждава терени за детски градини

През последните 5 години Столичната община не е похарчила нито лев за отчуждаване на терени за озеленяване и за детски градини. Това стана ясно от отговор на кмета на София Йорданка Фандъкова на питане от общинските съветници от групата на БСП Диана Тонова и Иван Виделов.
"За пореден път стана ясно, че приоритетите на общината са само на хартия, а в действителност се реализират само проекти, от които може да се присвояват средства", коментира Диана Тонова. Тя припомня, че всяка година с колегите си алармира, че се заделят пренебрежително малко средства за отчуждителни мероприятия. При бюджет от 1,8-1,9 милиарда лева общината отделя средно по 8-9 милиона лева за тази дейност, от които нито един лев за терени за озеленяване и за социална инфраструктура.
Диана Тонова припомни, че при предишно нейно питане е станало ясно, че за 2020 и 2021 г. строежите на нови сгради за детски градини са финансирани само с държавни пари. Столичната община строи детски градини бавно, скъпо и с чужди пари, заяви Тонова.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ