11 Юли 2025петък08:59 ч.

Сянката на Трайков

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 2655

Мая Трифонова

Наскоро бившият министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви пред ДУМА, че в българската енергетика на политическо ниво върх взема антиядреното лоби. Това, разбира се, е ясно дори на мишките в тая държава, защото проектът за АЕЦ "Белене" е на път да бъде натикан в миша дупка. Докато от друг, апропо доста зациклил проект, бе изтупана прахта и му се даде път. Разбира се, няма нищо лошо в реализирането на кой и да е проект, който ще укрепи икономиката ни. На сцената на българската енергеника обаче започва все по-ясно да се очертава още едно лоби, зад което стои сянката на настоящия министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Лоби означава преддверие, коридор, а значението му идва от названието на преддверната зала, в която активните граждани са пресрещали членовете на долната камара на английския парламент преди заседание, за да разговарят с тях. Когато говорим за лобиране обаче, най-често си мислим за ходатайство. Между двете понятия обаче имало тънка граница, основната нишка на която е, че едното се прави, образно казано, на тъмно, а лобирането - невинаги. В развитите демократични държави дори лобирането е съвсем явно.
Извън темата за това мръса или не е думата лоби и как изглежда това на българска почва нека си припомним откъде се появи на нашата политическа сцена Трайчо Трайков? От австрийската EVN! Преди да стане министър, той бе прокурист на "EVN България Топлофикация" и "EVN Електроразпределение". Срещу него дори бе открита процедура за установяване на конфликт на интереси, какъвто не бе доказан. Това не бе изненадващо. И когато ДКЕВР оповести данни от одита на електроразпределителните дружества, при който бяха констатирани фрапиращи нарушения при възлагането на външни услуги срещу огромни суми, Трайков ги защити като заяви, че договорите за предоставяне на общи услуги в ЕРП-тата са единственият начин да се свърши повече работа с по-малко хора. Както и че едва ли външните услуги са оказали влияние върху цените на тока. Е, това също не е учудващо? Все пак предстои прокуратурата да прецени има ли нарушения.
Преди дни във Виена бе подписано акционерно споразумение между НЕК и EVN за изграждане и експлоатация на хидрокаскадата "Горна Арда". Сделката стана възможна, след като австрийците изкупиха дела на наследника на турския "Джейлан холдинг" (CCG Insaat Sanayi Yatirim Ve Turizm) в хидроенергийната компания "Горна Арда". Това бе условие да отпадне съдебният иск на "Джейлан" срещу НЕК за неизпълнение на проекта. Променя се и акционерното участие в "Горна Арда", като EVN става мажоритарен собственик със 70%, а НЕК вече ще държи 30%. За тази цел капиталът на австрийското дружество ще бъде увеличен и то ще внесе 1,39 млн. лв. в проекта. В момента EVN води преговори с италианската компания Еnel за покупка на дяловете й в ТЕЦ "Еnel Марица изток 3". Всеки чужд инвеститор, който влага много пари в българската икономика, е добре дошъл, особено сега, когато сърбаме горчивата попара на икономическата криза. И когато зад нея пълзи сянката на Трайков.
 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ