20 Май 2024понеделник02:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В музея "Casa di Dante" без екскурзовод

Корените на едно смокиново дърво свидетелстват къде е домът на великия поет

/ брой: 75

автор:Веселка Венкова

visibility 5147

Къщата на Данте Алигиери във Флоренция се намира на ул. "Санта Маргарита" №1. Тук, в сърцето на средновековна Флоренция, са били домовете на фамилията. Точно там, но не в "Casa di Dante" ("Къщата на Данте"), както е известен музеят в туристическите справочници, между края на май и началото на юни 1265 г. в съзвездието Близнаци бил роден Данте. Къщата-музей е копие на къща кула от XIII век и в  нея можете да видите документи, карти и рисунки, свързани с живота и творчеството на писателя. В музея има и книжарница, в която се продават произведенията на твореца на италиански и на много други езици. И всякакви сувенири, илюстриращи живота и творчеството му, каквито човешката фантазия е могла да измисли.


След смъртта на поета през 1321 г. брат му Франческо продава част от големия имот, а другата остава собственост на синовете на Данте, макар след превратностите на семейството те отдавна да са изоставили Флоренция. Раздробяването на дома на фамилията Алигиери, пригаждан за различни нужди - жилищни и търговски, довело до разпад на големия семеен имот. Споменът за родното място на поета обаче се запазил и флорентинците продължавали да показват в близост до Torre della Castagna (Кулата на кестените), сред група от скромни къщи, и истинския дом на Данте, въпреки че потомците на Алигиери, прокудени във Верона, не можели да твърдят със сигурност къде е фамилният дом. 

През ХIV век по този начин са обличали младоженката


По време на 600-годишнината от рождението на Данте през май-юни 1865 г., която се празнувала във Флоренция, градът неочаквано станал най-важният - столица на новото Кралство Италия. Година по-рано градската управа решила да откупи сградата срещу Кулата на кестените, която била на фамилията Алигиери и се предполага, че там е роден Данте. В потвърждение на легендата, че къщата е на семейството и била разположена на това място, има документ. Той описва спор относно иск на храма "Св. Мартин Епископа" срещу семейството на Данте, защото корените на едно смокиново дърво били в двора на Алигиери и смокинята разрушавала оградата на църквата.

Точна реконструкция на писалището на великия флорентинец

В краткия период от 6 години, докато Флоренция е столица на Италия, била създадена комисия - през март 1866 г., за "изпълнение на исторически изследвания" по къщата на автора на "Божествена комедия". Адвокат  Емилио Фрулани, историкът Луиджи Пасерини, проф. Гаетано Бианки и арх. Мариано Фалчини след две години - на 10 март 1868 г., се отчели за дейността си пред общинския съвет. Докладът за проведените разследвания бил задълбочено проучване от началото на 1300 г. до средата на деветнадесети век. Изследванията показали, че "къща 1-140 била обитавана от Данте Алигиери". 

Гербът на фамилия Алигиери


Оригиналната сграда, пооръфана от времето, била възстановена през първото десетилетие на ХХ век, точно там, където са били къщите на фамилия Алигиери и където Данте бил роден. Институцията-музей, посветен на поета на "Божествена комедия", е приоритет на сдружение "Фиорентина" още от 1950 г. През 1960 г., при подготовката на 700-годишнината от рождението на Данте, сдружението иска и получава разрешение да надстрои къщата-музей на Данте, като пространството да се ползва за офиси на общинската администрация. Музеят е проектиран и съграден от "Фиорентина" и бива открит за посещения през май 1965 г., благодарение на финансовите вноски от различни организации - банки, туристическата агенция, Асоциацията на индустриалците във Флоренция, на известни фигури от културния свят, включително видния изследовател на Данте Франческо Мацони.
Основната цел на управата на музея "Къщата на Данте" е да разпространява знания за живота и творчеството на великия флорентинец, а дейността на институцията до 1990 г. е плод на съвместните усилия на градската управа и сдружение "Фиорентина". Тогава се наложило да затворят музея за реставрация, която продължила до май 1994 г. От 2002 г. до 2005 г. сградата била конструктивно подсилена за сметка на управата на Флоренция, неин собственик. По това време обаче експонатите били съхранявани в склад, унищожен от пожар, и се наложило да се изработи изцяло нов музей. Напълно възобновената експозиция отворила врати на 27 септември 2005 г.
Музеят на ул."Санта Маргарита" №1 - малко диагонално срещу къщата, където е роден Данте, е подреден в съответствие с критериите на съвременната музеология, има преобладаващо исторически и образователен характер. Таблата и експонатите разказват за живота на великия поет чрез историята на неговото семейство, за изгнанието му, за Флоренция от онова време. Богата историческа документация напътства обиколката из музея. У посетителя остава усещането, че се разхожда из интересен чужд дом, от който стопаните в момента отсъстват...
В "Къщата на Данте" можете да "се биете" на страната на гвелфите (привърженици на папството) за окончателното поражение на гибелините (поддържани от владетелите на Свещената Римска империя) на 11 юни 1289 г., благодарение на точна диаграма и макет на героичната битка край Кампалдино и Капроне, в която Данте е участвал в първата линия на кавалерията на гвелфите.
През 1302 г. най-известният италиански поет, написал "Божествена комедия", събрала книгите "Ад", "Чистилище" и "Рай", бил прокуден по политически причини от родния си град под страх от смъртно наказание чрез изгаряне на клада. В доживотното си изгнание Данте обиколил Италия, пишейки сборника "Божествената комедия" и завършил дните си в Равена на 13 септември 1321 г., където прахът му почива и до днес.
След смъртта на поета и признаването му за гений управниците на Флоренция многократно се опитвали да върнат останките му в родния град, където да бъдат препогребани с почести. След като в крайна сметка не успели, през 1829 г. в известната флорентинска базилика "Санта Кроче" бил изграден негов кенотаф - символичен, празен гроб (гробница). На него стои стих от трета песен на "Ад", гласящ "Почитайте най-славния поет". След официалното отменяне на смъртната присъда на поета - 687 години след смъртта му, през 2008 г. кметът на Флоренция пожелал да го обяви посмъртно за почетен гражданин и да го награди с най-висшето отличие на града.
В една от стаите на "Къщата на Данте" чрез интерактивна мултимедия виждате районите и кварталите, оформяли Флоренция през Средновековието. В кокетни стъклени шкафове са експонирани инструменти, използвани от лекари и аптекари по онова време, какъвто бил за известно време и поетът, точна реконструкция на средновековна спалня, дрехи, носени през ХIV век от булката и нотариуса.
Сред уникатите сноват организирани ученици или малки групи студенти, посещаващи различни курсове и семинари за живота и творчеството на Данте, които оживено коментират пред витрините. Обиколката с екскурзовод е само с предварителна уговорка, включва най-много 25 души и отнема около 40 минути. За часове по литература в "Къщата на Данте" и за туристически обиколки се прави искане до секретариата на музея. Пишещата тези редове нема късмета да чуе действащ артист да рецитира откъси от "Ад" с лавров венец на главата, вероятно само поради дъждовното време, защото във Флоренция няма "слаб" туристически сезон.
Последното представление в театъра на музея е било на 21 март т.г. на пиесата "Il Pranzo Abbondante" ("Пълноценен обяд"). Според сайта на "Casa di Dante" творбата пожънала голям успех и превръща при всеки спектакъл сцената в "театрална лаборатория".
Стихът на Данте "Преградите духът ми победи..." като че са взели за мото неуморните флорентински граждани, управници, спомоществователи, преодолявали през вековете превратностите в историята, за да оставят запомнящ се знак на признателност към своя виден съгражданин, белязал с ярка диря световната литература - Данте Алигиери. Следвайки своя път "и нека хората си говорят каквото си искат" - друг стих на големия поет, те са превърнали Флоренция - пищния град, не просто в люлка на Ренесанса в Италия, а в поразително доказателство за силата на човешкия дух.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ